Egy friss tanulmány szerint a légkörünkbe újra belépő, működésképtelenné vált műholdak növekvő száma hatással lehet a Föld mágneses terére, írja az Interesting Engineering.
Sierra Solter-Hunt fizikus szerint amikor a műholdak elégnek, plazmát bocsátanak ki és fémporrá válnak. A por a visszatérés után szétterül az ionoszférán, a Föld légkörének ionizált külső rétegén. Ez a folyamat plazmaporréteget hoz létre a felső légkörben, ami hatással lehet a magnetoszféránkra.
A következő évtizedekben fél és egymillió közötti műholdat küldhetnek fel internetes megakonstellációk létrehozásának reményében, melyek egységeit időről időre cserélni kell majd.
A fizikus szerint a műholdak visszatérése globális plazmapor-sávot hozhat létre, amelynek töltése magasabb, mint a magnetoszféra többi részének. A tanulmány szerint naponta több mint 50 tonna űrkőzet párolog el a Föld légkörében, és nagyjából 450 kilogramm töltött por keletkezik.
Ám mivel több műholdra lehet számítani, Solter-Hunt szerint hamarosan évente legalább egy Eiffel-torony mértékű fémhamut juttatunk majd közvetlenül az ionoszférába, miközben az ózonréteg olyan vastag csak, mint néhány érme.
Bár a fizikus eredményei azt mutatják, hogy legrosszabb esetben akár a Föld mágneses terét is eltérítheti a vezető részecskék ily mértékű felhalmozódása, sok kutató szerint ez túlzó megállapítás. Mindazonáltal azzal egyetértenek, hogy a problémára mielőbb megoldást kell találni.