Tudomány zöldövezet

Magukat mérgezik a magyarok otthonaikkal

Az Európai Közegészségügyi Szövetség (EPHA) március végén publikált jelentése alapján a fosszilis energiahordozók és a fa otthoni fűtési és főzési felhasználása évente több mint 27 milliárd eurós egészségügyi költséggel jár az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban. A légszennyezés a legsúlyosabb környezeti egészségi kockázat, csak a PM2,5 kategóriájú szálló por 307 ezer európai korai halálát okozta 2019-ben. Ezen finomszemcsés szennyezés mintegy fele az otthoni energiahasználathoz köthető.

A friss eredmények alapján Európában a fa háztartási alkalmazása jelenti a legnagyobb gondot, az anyag használata 17 milliárd eurós, egészséghez köthető kiadást jelent. A szén további 5, az olaj 3, a gáz pedig 2,3 milliárdos költséggel jár. A villamos energiából és a nem lakossági hőtermelésből származó közvetett rossz légminőség további 2 milliárdos kiadást okoz. Az adatok szerint a hőszivattyúk közvetlen légszennyezést nem idéznek elő, és a teljesen megújuló, biomassza nélküli energiarendszerrel kombinálva az egészségi költségeket nullára csökkenthetik.

Rudolf Vlcek / Getty Images

Egy-egy európai háztartás esetében átlagosan 130 eurós (mintegy 48 ezres) kiadásról beszélhetünk. A legtöbbet a luxemburgi otthonok fizetnek (424 euró).

Hazánk a harmadik helyen végzett, egy magyar háztartásra átlagosan 318 eurós, azaz közel 117 ezer forintos, az otthoni légszennyezéshez köthető egészségügyi költség jut.

A lista élén szereplő államokban a súlyosan szennyező energiahordozók használata továbbra is gyakori. A kiadások olyan országokban alacsonyak, ahol ritkán van szükség fűtésre, ebből a szempontból Málta helyzete a legjobb, ahol az átlagos kiadás csupán 2 euró. A sorból kilóg Svédország és Finnország, amelyek ugyan Európa legnagyobb energiahasználói, a tiszta energiák alkalmazása miatt viszont a költségek csupán 23, illetve 52 eurósak.

Az EPHA munkatársai a WHO ajánlásait követve határozták meg a szennyezés egészségügyi költségeit. A becsült kiadások országonként igen eltérőek. A fűtési és főzési szennyezést sokáig figyelmen kívül hagyták a döntéshozók, idén azonban az EU elhatározta, hogy szigorítja a környezeti légminőségre vonatkozó előírásokat. A friss tanulmány egyik fontos megállapítása, hogy az úgynevezett zöld hidrogénnel működő bojlerek jelenleg nem sokkal tisztábbak a hagyományos, olajos bojlereknél.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik