Tudomány koronavírus

Szeles időben még fontosabb maszkot viselni

Justin Paget / Getty Images
Justin Paget / Getty Images

A magyar hatóságokkal ellentétben az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) a delta variáns terjedésével még az oltottaknak is, az oltatlanoknak meg pláne, javasolja a maszkviselést. Szeles időben pedig még fontosabb lehet, hogy minél többen hordják a védőeszközt, a rossz széljárás ugyanis többszörösére növelheti a fertőzés kockázatát – írja az EurekAlerten megjelent sajtóközlemény.

A Physics of Fluids tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint ha egy koronavírusos ember köhög, a szél pedig pontosan arra fúj, amerre a vírusos aeroszolok tartanának,

a fertőződés veszélye megnő, hiszen sokkal távolabbra eljutnak a fertőzőképes részecskék.

Az Indiai Műszaki Intézet kutatói éppen ezért azt ajánlják, hogy a szabadban is viseljünk maszkot akkor, ha fúj a szél – nehéz ugyanis kiszámítani, hogy mikor játszik ellenünk az időjárás.

A legtöbb modell úgy ábrázolja a köhögést, mint egy levegőlöketet, valójában azonban közben sokkal bonyolultabb a dinamikája az anyagok mozgásának. Az egyszerű, előre mutató mozgás helyett a valódi köhögésben apró örvények jönnek létre, az aeroszolok mozgása pedig korántsem olyan egyszerű, mint ahogyan azt modellezni szokták. A pontosabb számítások kimutatták, hogy még a 15-16 kilométer per órás, gyengébb szél is lényegesen megnövelheti a terjedés távolságát.

A kutatók azt is kimutatták, hogy a fent említett miniörvények megnövelik a nagyobb cseppek élettartamát, így még a szabad levegőn sem tűnnek el olyan gyorsan a fertőző vírusrészecskék, mint eddig gondoltuk.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik