Egy friss tanulmány alapján az állattenyésztéssel kétszer több üvegházhatású gáz keletkezik, mint a fogyasztásra szánt növények termesztésével – írja az AFP. A kutatók azt vizsgálták, hogy a mezőgazdasági termeléssel mennyi szén-dioxid, metán és dinitrogén-oxid szabadul fel, az elemzésben közel 200 ország 170 növényi és 16 állati termékének emisszióját szimulálták.
Eredményeik alapján 2007 és 2013 között a termeléssel évi 17,318 milliárd tonna szén-dioxidnak megfelelő üvegházhatású gáz jött létre.
Az élelmiszerhez köthető emisszió mintegy 57 százaléka az állati termékeknek tudható be, ide sorolták azon takarmánynövények előállítását is, amelyeket a haszonállatoknak adnak. A pusztán emberi fogyasztásra szánt növények az élelmiszertermelés kibocsátásának 29 százalékáért felelősek.
Korábbi tanulmányok már igazolták, hogy a növényi alapú táplálkozás viszonylag kis nyomást helyez a környezetre. Atul Jain, az Illinois-i Egyetem munkatársa pontos adatokhoz akart jutni. „Gyermekkorom óta vegetáriánus vagyok. Kíváncsi voltam, mekkora a szénlábnyomom” – mondta a szakértő. A vizsgálathoz a kutató és kollégái egy új modellt dolgoztak ki.
A legtöbb üvegházhatású gáz a marhatartás miatt keletkezett (25 százalék), a növények közül a legnagyobb kibocsátónak a rizs bizonyult (12 százalék). A bonyolult számítás során a kutatók olyan faktorokkal is kalkuláltak, mint amilyen a szállítás. Mivel az élelmiszerek iránt világszerte nő az igény, a csapat arra számít, hogy az emisszió is emelkedni fog.