Nyájimmunitásról akkor beszélünk, amikor egy populációban olyan sokan ellenállóak egy adott betegséggel szemben, hogy az nem terjed tovább. Az immunitást kétféleképpen lehet elérni: vagy a fertőzések hatására természetes módon, az immunrendszer által gyártott antitestekkel, vagy széles körű védőoltással.
Bizonyos betegségeknél a nyájimmunitás akkor képes megakadályozni a további átadásokat, amikor a populáció minimum 40 százaléka ellenálló. A legtöbb esetben azonban 80-95 százalékos immunitásra van szükség. Ez a kanyarónál például azt jelenti, hogy 20-ból 19 személyt kell beoltani, hogy ne alakuljon ki járvány.
A nyájimmunitást a legbiztonságosabban vakcinákkal lehet elérni – a természetes nyájimmunitás ugyanis tömeges megbetegedéseket, adott esetben sok halottat követel. A COVID-19 ellen egyelőre nem fejlesztettek ki védőoltást, a természetes ellenállás kialakulására várni viszont nagyon veszélyes lenne.
Bár bizonyos országokban, így az Egyesült Királyságban felmerült ez az ötlet, a stratégia úgy tűnt, nem kezelhető következményekkel jár. Egészen új kórokozóról van szó, többek közt azt sem tudni, képes-e újra fertőzni. Ennek ellenére elképzelhető, hogy a mostani járvány, illetve a későbbi vakcina segítségével idővel az új koronavírussal szemben is létrejön a nyájimmunitás.
Kiemelt kép: Norberto DUARTE / AFP