Tudomány

Öngyógyításra serkenti a fogakat az új gyógyszer

mosoly (Array)
mosoly (Array)
Kutatók egy csoportja olyan gyógyszert fejlesztett ki, amely elősegítheti a fogak regenerációját, fölöslegessé téve a töméseket.

Meglepő lehet, de a gyógyszernek eredetileg semmi köze nem volt a fogakhoz. A készítményt ugyanis korábban az Alzheimer klinikai vizsgálatai során használták – így derült ki, hogy elősegíti a fogak természetes gyógyulását. Az orvosság úgy működik, hogy aktiválja a fogak belsejében található őssejtet, amely így nekiáll a dentin termelésének.

Paul Sharpe, a Kings College London szakértője szerint a gyógyszer egyszerűsége miatt remek megoldás lehet a fogak klinikai kezelése során. A szakértő hozzátette, az a tény, hogy ha egészen más okokból is, de korábban már tesztelték a készítményt, felgyorsíthatja a szer elterjedését.

Miután a fog valamilyen külső vagy belső ok miatt megsérül, a belsejében található fogbél védelme megszűnik, így megnövekszik a fertőzés kockázata. Az anyag megóvására a test egy vékony, de igen kemény réteget, úgynevezett dentint hoz létre, amely távol tartja a kórokozókat.

A folyamat azonban nem segít a nagyobb sérüléseknél, éppen ezért ilyenkor beavatkozásra van szükség. A fogorvosok ilyen esetekben szoktak tömést készíteni, melynek célja a fogbél megvédése. Az eljárás azonban nem a legideálisabb.

A fog nem csak egy darab ásvány, saját fiziológiája van

– állapította meg Sharp. A szakértő kiemelte: nem túl szerencsés ötlet az élő szövetet cementre cserélni. Sharp elismerte, a tömések ugyan működhetnek jól, de a legjobb megoldás mégis az lenne, ha sikerülne rávenni a fogakat az öngyógyításra.

A kutató csapatával felfedezte, hogy az Alzheimer-gyógyszer elképesztő hatással van a fogakra: olyan őssejtet aktivál, amely növeli a dentintermelést, lehetőséget adva a nagyobb sérülések regenerálódására is.

Ennek bizonyítására a szakértők olyan egereknek adtak a gyógyszerből, melyek foga rossz állapotban volt. Az anyagot egy kollagénszivacsra vitték fel, amely a sérült részekbe helyezve idővel lebomlik. Néhány hét elteltével a kutatók felfedezték, hogy a szivacsok felszívódtak, a dentintermelés pedig megindult, kijavítva a hibákat.

Ben Scheven, a Birminghami Egyetem munkatársa szerint a fogászat nem csak tömésről és fúrásról, hanem a fogak egészségének megóvásáról is szól. A szakember hozzátette, el tudja képzelni, hogy az egyébként viszonylag olcsó gyógyszer a klinikai gyakorlatban is beváljon.

Mivel a készítmény foggyógyító hatását eddig csak egereken tesztelték, további elemzésekre lesz szükség a szer hasznosságának bizonyítására. Az mindenesetre komoly segítség lehet, hogy egyéb kutatások miatt már kísérleteztek a készítménnyel, valamint az adagoláshoz használt szivaccsal.

A csapat most a patkánykísérleteket készíti elő, és amennyiben ezek sikeresek lesznek, az emberi tesztek következhetnek.

(Via: Science Alert!)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik