A Facebook jó pár hónapja erőteljesen harcol a platformjain terjedő, oltásellenességet népszerűsítő tartalmak ellen. Márciusban közölték, hogy az oltásellenes posztokat nem lehet hirdetni, és a hírfolyam algoritmusában is hátrább szorulnak. Nem fogják törölni az oltástagadó posztokat, viszont igyekeznek olyan módszereket találni, amivel szakértő szervezetektől származó információkat juttathatnak majd el a tömegekhez, hogy jobban érthetővé tegyék a védőoltás-kérdést.
A Science tudományos szaklapban megjelent új publikáció szerint azonban aggasztó a helyzet. Egy 1300 Facebook-oldalt vizsgáló kutatás során úgy találták, hogy az oltásellenes oldalaknak ugyan kevesebb követőjük van, de gyorsabban növekvő, több oldalból álló hálózattal bírnak, mint az oltáspártiak, ami idővel fordíthat a kockán. Ez a magyarázat arra, miért terjednek olyan gyorsan a tartalmaik. A London School of Hygiene & Tropical Medicine kutatói szerint ha ez az ütem megmarad, akkor tíz év múlva már erősen az oltásellenes nézetek fogják uralni az online teret, ami aggasztó előrejelzés.
A szakértők korábban felhívták a figyelmet arra, hogy az egész nem feltétlenül ok-okozati összefüggés, és nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a közösségi média miatt magasabb az oltásellenesek száma, de az kijelenthető, hogy kapcsolat mindenképpen van a kettő között. A kutatók úgy gondolják, hogy ha megemelnék az oltáspárti kontent mennyiségét ezeken a platformokon, az segíthetne a fals információk terjedésének megállításában – nem elég az, amivel a Facebook és az Instagram is próbálkozik, ugyanis az oltásellenes tartalmak visszafogása nem tűnik hatásosnak.
Kiemelt kép: GettyImages