Kriptovaluta-bányászat miatt hördültek fel a The Pirate Bay felhasználói. A torrentoldal forráskódjában ugyanis egy olyan böngészőben futó javascriptes bányászprogramot rejtettek el a tulajdonosok, ami a látogatók eszközén kezdett a monero nevű kriptopénz előállításába.
Sok oldalon önkéntes alapon lehet bitcoint adakozni az üzemeltetőknek, de a The Pirate Bay által használt módszer egyáltalán nem nevezhető önkéntesnek, bár mondani se kell, hogy a fájlmegosztók és kalózoldalak a legtöbb esetben nem transzparens módon tesznek szert bevételre.
Több felhasználónak csak annyi tűnt fel, hogy
ez volt az egyértelmű jele annak, hogy eszközük kapacitását bányászat foglalta le.A bányászó program a keresési találatok és kategóriák oldalain lendült akcióba a felhasználó tudta nélkül, a főoldalon nem. A hozzáértőbbek hamar megtalálták a megoldást a különféle fórumokon: hirdetésblokkoló kiegészítőkkel, vagy a böngésző beállításaival blokkolták a tevékenységet.
Az üzemeltetők a TorrentFreaknek ismerték be a kód használatát, és hozzátették, hogy egy 24 órás tesztről volt szó. Ennek ellenére sejthető, hogy az üzemeltetők újfajta bevételi forrásként tekinthetnek erre a módszerre.
Így védekezhetünk ellene
A Sicontact Kft. szakértői szerint a felhasználó böngészőjében elhelyezett, kimondottan bányászásra írt JavaScript kód használata speciális eset, de a torrentoldalon kívül máshol is történt mostanában hasonló.
Annak tudatában, hogy a legtöbb böngésző alapértelmezett beállításaiban aktiválva van a JavaScript, a támadóknak csak be kell illeszteniük a bányász parancsállományt (szkriptet) a nagy forgalmat fogadó weboldalakba. Támadók nemrég rosszindulatú JavaScriptet juttattak be videómegosztó felületekre, és böngészőben futó játékoldalakba is kriptovaluták bányászatához.
Egyes hivatalos szabályozó testületek úgy tekintenek a kriptovaluták bányászatára,
így ezt a fejlesztőknek világosan jelezniük kellene, még a bányászat megkezdése előtt. A hirdetési kártevőket alkalmazó rendszerek esetében azonban nyilvánvalóan nem ez történik.A biztonsági cég az alábbiakat javasolja ennek elkerülésére:
- Használjunk böngészőnkben hirdetésblokkolót! (pl. uBlock)
- Mindig legyen naprakész internetbiztonsági szoftverünk, abban pedig engedélyezzük a veszélyes és kéretlen alkalmazások keresését!
- Telepítsünk szkriptblokkolót! (pl. NoScript)