Élő Sport

Andrásfi kikapott a végletekig kiélezett bronzmeccsen, Pupp Réka ötödik lett, izgalmassá tették a végét a pólósok – ez történt az olimpia második napján

Illyés Tibor / MTI
Illyés Tibor / MTI

Mutatjuk a párizsi olimpia második versenynapjának legfontosabb magyar érdekeltségű eredményeit.

  • A franciák elleni meccsüket elveszítő női kézisek a brazilokkal találkoztak, és ötgólos hátrányból felállva nyertek 25-24-re.
  • Major Veronika az alapversenyből az első helyen jutott a fináléba a női légpisztolyosok között, ám ott nem sikerült megismételnie a szombati teljesítményét, és nyolcadik lett. Pekler Zalán a 17., Péni István pedig a 18. helyen végzett a férfi légpuska alapversenyében, így mindketten lemaradtak a döntőről.
  • A cselgáncsozóknál az 52 kilogrammos olimpiai és vb-ötödik Pupp Réka, illetve a 66 kilogrammos, Eb-bronzérmes Pongrácz Bence is tatamira lépett. Pongrácz előbb legyőzött egy nigériait, majd kikapott a címvédő japán Abétól. Pupp mongol ellenfelét legyőzve negyeddöntőbe jutott, majd ott kikapott, így a vigaszágra került, ahol ipponnal nyert. A bronzért a francia Buchard volt az ellenfele, aki hosszabbításban győzte le Puppot.
  • Vívásban Pásztor Flóra előbb amerikai, majd kanadai ellenfelet győzött le, a negyeddöntőben azonban megállította az első helyen rangsorolt Kiefer. A férfi párbajtőrözőknél Koch Máté az első meccsén búcsúzott, miután kikapott venezuelai riválisától, akinek Andrásfi Tibor vágott vissza a 16 között ráadástussal. Siklósi Gergely tanári vívással verte cseh ellenfelét, majd ráadástussal kapott ki a belga Loyola ellen. Andrásfi az olasz Vismarát is legyőzte, majd hosszabbításban kapott ki japán ellenféltől, így a bronzmeccsen volt érdekelt, amelyet hasonlóan drámai körülmények között vesztett el.
  • Úszásban összesen hat magyar ugrott medencébe, köztük az a Kós Hubert, aki 100 háton melegíthet be fő számára, a 200 hátra. Le is tette a névjegyét, mert elsőként, országos csúcsot úszva ment tovább, ám három század híján lemaradt a döntőről.
  • A női tornászok selejtezőjében Czifra Bettina Lili négy szeren, Bácskay Csenge ugrásban, a sérülés miatt visszalépő Kovács Zsófia helyére érkezett Székely Zója pedig felemáskorláton lesz érdekelt.
  • Megkezdte szereplését a Tokióban bronzérmes férfi vízilabda-válogatott, amely a világbajnoki negyedik, házigazda franciák ellen a félidőben még néggyel vezetett, és egy gólt megőrzött az előnyéből az izgalmas hajrában is.
  • A lovastusa egyéni versenyében szereplő Kaizinger Balázs a 62. helyről várta a második számot, a terepversenyt, amelyben óriásit javított, így a harmadik szám előtt a 45.
  • És bemutatkoztak férfi teniszezőink, Fucsovics Márton nagy meccset vívott a salakkirállyal, a spanyol Rafael Nadallal, aki három szettben győzött (6:1, 4:6, 6:4). Marozsán Fábián a francia Ugo Humbert-rel játszott, és két sima szettben (6:3, 6:2) szenvedett vereséget.

Szurkoljunk Andrásfiért!

Csodás győzelemmel rajtolt Andrásfi Tibor, aki a férfi párbajtőrözők egyéni versenyében 15-10-re verte a Ruben Limardo Gascont.

De máris itt a következő kör: a legjobb 16 között a Koch Mátét búcsúztató, ugyancsak venezuelai Gabriel Lugo következik.

A honvédelmi miniszter és felesége is ott van Fucsovics meccsén

Szalay-Bobrovniczky Kristóf (az alsó sorban balról a második) és felesége, Szentkirályi Alexandra (aki visszalépett a fővárosi polgármester választás előtt) is ott ül a Roland Garros lelátóján. Fucsovics Márton Rafael Nadallal találkozik majd az olimpia első fordulójában.

Varga Jennifer / 24.hu

Pásztor Flóra negyeddöntős!

A tőrvívó Pásztor Flóra az első meccse után meglepődött, hogy a nyolcaddöntőben a kanadai Yunjia Zhang vár rá, de a felkészülése jól sikerült, mert 15-5-re győzött, és ezzel ott van a negyeddöntőben!

Péni versenye az első tíz lövésnél úszott el

Pekler Zalán a 17., Péni István pedig a 18. helyen végzett a férfi légpuska alapversenyében, így mindketten lemaradtak a döntőről a párizsi olimpián.

A sportlövőversenyeknek helyt adó chateauroux-i Nemzeti Lőtéren a négyszeres Európa Játékok-győztes Pekler és a többszörös Európa-bajnok, idén ebben a számban Eb-második Péni egyaránt bizakodva várta a 10 méteres viadal 60 lövéses alapversenyét. A héten lázzal küzdő Péni az MTI-nek azt mondta a verseny előtt, hogy túl van a betegségen.

A viadal aztán az ő szempontjából rosszul indult, az első tíz lövés során kicsit bizonytalannak tűnt, láthatóan nagyon küzdött, de nem jöttek a nagy tízesek és csupán 102,9 kört ért el, ami megpecsételte versenyét. A három éve Tokióban ebben a számban ötödik klasszis a folytatásban nagyon feljavult, második, harmadik, illetve ötödik és hatodik tízes szériája is legalább 105 körös volt, de végül 628,3 kört ért el, amivel nem volt esélye a döntőre.

Pekler versenye másként alakult. A komáromiak puskása szinte végig jól lőtt, de rendre becsúszott egy-egy rosszabb lövés a kiváló sorozatokba és különösen utolsó négy lövését bánhatja (9,7, 10,3, 10,2, 10,3), mert így csupán 628,4 kört ért el, és végül 1,4 körrel maradt le a hétfői döntőről.

Pekler és Péni számára nem ért még véget az olimpia, ugyanis az 50 méteres összetett szám még hátravan a számukra, melyben mindketten a világ élvonalába tartoznak.

Siklósi tanári vívással nyolcaddöntős

A tokiói ezüstérmes Siklósi Gergely 15-5-re verte a cseh Jakub Jurkát, így bejutott a nyolcaddöntőbe a férfi párbajtőrvívók versenyében.

Az első 3 perc után 3-2-re vezetett a második helyen rangsorolt magyar vívó, aki a második etapban fokozatosan húzott el ellenfelétől, és magabiztosan jutott tovább. A 16 között a belga Loyola lesz az ellenfele.

Major Veronika: A kicsit rossz lövések rosszabbak lettek, mint amilyenek szoktak lenni

Major Veronika a nyolcadik helyen végzett vasárnap női légpisztolyban a párizsi olimpián.

„Meglepően nyugodtan tudtam lőállásba lépni. Nem éreztem negatív érzelmeket, inkább csak pozitívakat és volt egy olyan állapotom, hogy már csinálni szeretném” – kezdte értékelését az MTI-nek Major.

Összességben elégedett vagyok a teljesítményemmel és a felkészültségemmel is. Annyira kicsi a különbség a jó és a rossz lövés között, hogy azt kívülről nem is lehet látni. Én persze belülről éreztem. Kicsit mozgott a kezem, kicsit nagyobb volt a szórásom, és a kicsit rossz lövések így rosszabbak lettek, mint amilyenek szoktak lenni, ezeknek tudhatók be ez az alacsonyabb lövések.

Major mindezek ellenére úgy érzi, jól dolgozott a fináléban is, ami a folytatásra is sokat adhat neki.

„A légpisztoly úgy érzem, lendületet ad a folytatásra, ahhoz, hogy jól felkészüljek a sportpisztolyra. Most jön egy kis pihenő természetesen edzésekkel, és azt gondolom, hogy jó lesz ez” – utalt a 25 méteres versennyel kapcsolatos várakozásaira Major Veronika.

Győrik Csaba, Major edzője szintén nem volt szomorú a döntő után, mint mondta, tanítványának ez eddig a karrierje csúcsa, a most megszerzett döntős tapasztalat pedig a folytatásban kamatozni fog.

Pupp Réka: Túl korán voltam bevállalós

Pupp Réka kikapott a negyeddöntőben, így a vigaszágon folytatja vasárnap a párizsi olimpia cselgáncstornáján a 52 kilogrammosok között.

A kétszeres Európa-bajnoki bronzérmes magyar versenyző második olimpiáján a mongol Lkhagvasuren Sosorbaram ellen kezdett, akit leléptettek ellene. A negyeddöntőben Odette Giuffrida következett, akit eddigi öt mérkőzésükön csak egyszer tudott legyőzni, igaz, az éppen a dohai világbajnokságon sikerült, amivel elődöntőbe jutott. Kikapott tőle viszont a tokiói olimpián, ahol Giuffrida bronzérmet szerzett a riói ezüst után. Emellett világ- és Európa-bajnoknak is mondhatja magát.

Az Atomerőmű SE 28 éves sportolója nekiugrott nagynevű ellenfelének, volt egy-két jó kísérlete, de másfél perc akció nélkül telt el, az első intést pedig Pupp Réka kapta. Braun Ákos tanítványa ment előre, akadt is biztató akciója, de az olasz rutinosan védekezett. Aztán Giuffrida belekontrázott a magyar indításába, amiért vazaarit kapott. A hátralévő időben még begyűjtött egy figyelmeztetést, de ez már nem változtatott az eredményen.

Pupp Réka a bronzéremig tartó vigaszágon – a 16 órakor rajtoló délutáni programban – a vb- és Eb-harmadik izraeli Gefen Primóval kezd, aki ellen 3/1-re áll a győzelmi mérlege.

Túl korán voltam bevállalós, talán még egy kicsit fárasztani kellett volna az olaszt. De úgy gondoltam, el tud menni az a comb, amit beindítottam. Ezt ő is tudta, hogy be fogom indítani, és nem volt meg az az egyensúlyvesztés, ami kellett volna, ő pedig belekontrázott. Sajnálom, mert úgy gondolom, hogy azonos szinten állunk, és nagyon szerettem volna most, hogy én jöjjek ki győztesen ebből a mérkőzésből

– nyilatkozott a könnyeivel küszködve Pupp Réka.

Hozzátette, a vereséget most rövid időn belül le kell zárnia magában, mert jön a délutáni blokk, és arra mentálisan ismét készen kell állnia.

Andrásfi vághat vissza Koch legyőzőjének

„Izgultam rendesen az asszó előtt, mert Limardót még sosem vertem meg. Fogadkoztam is, hogy jó lenne épp itt, az olimpián megtörni ezt a sorozatot. Az alaptaktika az volt, hogy a fiatalságomat, dinamizmusomat megpróbálom a javamra fordítani, ami az elején jól is ment, aztán elkezdett zárkózni az ellenfél, és éreztem, hogy váltanom kell. Jöhet a következő ellenfél” – nyilatkozta Andrásfi Tibor, aki 15-10-es győzelmet aratott a londoni olimpia győztese, a venezuelai Ruben Limardo Gascon fölött a férfi párbajtőrözők versenyében.

A BVSC idei Európa-bajnoki bronzérmese a következő fordulóban a Koch Mátét búcsúztató, ugyancsak venezuelai Grabiel Lugóval vív majd 15.05-kor.

Pupp Réka: elődöntő helyett vigaszág

Pupp Réka egy vazarival kikapott az olasz Odette Giuffrida ellen a cselgáncsozók 52 kilogrammos versenyében. A magyar dzsúdós így a vigaszágra került, és ha ott nyer, akkor még lesz esélye a bronzéremre.

Koch Máté simán kikapott az első meccsén

A tavaly vb-aranyérmes, az olimpián első helyen rangsorolt párbajtőrvívónk, Koch Máté 6-10-ről még feljött 8-10-re a venezuelai Grabiel Lugo ellen, de onnan csak ellenfele adott tust, aki 15-10-es győzelemmel okozott számunkra kellemetlen meglepetést.

Nem lesz magyar döntős férfi légpuskában

Pekler Zalán a 17., Péni István pedig a 18. helyen végzett a férfi légpuska alapversenyében, így mindketten lemaradtak a döntőről vasárnap a párizsi olimpián.

A sportlövőversenyeknek helyt adó chateauroux-i Nemzeti Lőtéren a négyszeres Európa Játékok-győztes Pekler 628,4, míg a többszörös Európa-bajnok, idén ebben a számban Eb-második Péni 628,3 kört ért el a 60 lövés során.

A hétfői fináléba jutáshoz legalább 629,8 körre volt szükség.

Kós Hubert országos csúccsal, elsőként jutott tovább

Kós Hubert országos csúccsal, a legjobb idővel bejutott az elődöntőbe, Jászó Ádám viszont befejezte szereplését 100 méter háton a párizsi olimpia úszóversenyén.

A 200 méter hát tavalyi világbajnoka, az Egyesült Államokban tanuló és a legendás Bob Bowmannel készülő Kós 52.78 másodperces magyar rekorddal nyerte futamát, míg Jászó 53.97-tel a futamában a hatodik, összesítésben pedig a 19. lett.

„Örülök, hogy sikerült 53 alá bemennem. Picit az bánt, hogy a kettes pályán úszva nem láttam annyira a többieket, hogy megtudjam, lassíthatok-e, ezért muszáj volt nyomnom. Ez az első idő most semmit nem jelent, meg kell tenni a következő lépést, és be kell jutni a döntőbe” – nyilatkozta a 21 éves Kós.

A szám elődöntőjét este fél tízkor rendezik.

MTI/Derencsényi István

Cselgáncs: Pupp Réka negyeddöntős

Pupp Réka bejutott a negyeddöntőbe a párizsi olimpia cselgáncstornáján a 52 kilogrammosok között.

A kétszeres Európa-bajnoki bronzérmes magyar versenyző másodszor szerepelt olimpián, Tokióban az ötödik helyen végzett. A 16 közé jutásért nem kellett tatamira lépnie, a nyolcaddöntőben pedig az a Lkhagvasuren Sosorbaram várt rá, aki már túl volt egy meccsen, ipponnal nyert az olasz Ariane Toro Soler ellen.

A dunaújvárosi születésű cselgáncsozó mongol riválisától első találkozójukon kikapott, azóta viszont kétszer megverte. Az Atomerőmű SE 28 éves sportolója aktívabbnak tűnt a meccs elején, ennek ellenére a mérkőzésvezető fél perc után mindkét cselgáncsozót figyelmeztette. Amikor másfél perc múlva ez megismétlődött, mivel továbbra sem született értékelhető akció, csak összekapaszkodás és meddő földharc zajlott a szőnyegen. A mongol a hajrában egy kilépésre megkapta harmadik intését is, ami a leléptetését, illetve Braun Ákos tanítványának a továbbjutását jelentette. Pupp a nyolc között az olasz Odette Giuffridával találkozik.

Cselgáncs: Pongrácz Bence egy percet bírt a súlycsoport királya ellen

Pongrácz Bence a nyolcaddöntőben búcsúzott a párizsi olimpia cselgáncstornáján vasárnap a 66 kilogrammosok között.

A VS Dunakeszi idén Európa-bajnoki bronzérmes versenyzője a 16 közé jutásért ipponnal verte a nigériai Ismael Alhassane-t, a folytatásban azonban a lehető legnehezebb feladat várt rá az Eiffel-torony közelében található Mars-mező Arénában: a címvédő és négyszeres világbajnok Abe Hifumival kellett megküzdenie, akivel még nem találkozott. A japán dzsúdós húga, a szintén olimpiai és világbajnok Abe Uta szereplése jelentette egyébként a vasárnapi program egyik szenzációját, ugyanis a Pupp Réka súlycsoportjában címvédő versenyző kikapott a jóval esélytelenebb üzbég Dijora Keldijorovától.

A 24 éves Pongrácznak azonban nem sikerült a bravúr. Abe Hifumi, akit óriási üdvrivalgással köszöntöttek a japán szurkolók, rögtön a meccs elején vazaarival megszerezte a vezetést, majd egy válldobásra megkapta második vazaariját, így ipponnal lezárta az egyperces mérkőzést.

A magyarok közül még az 52 kg-os Pupp Réka lép tatamira vasárnap.

Nyolcadik lett Major Veronika

A második sorozat nem sikerült jól neki (jött ugyan egy 10,5, de becsúszott egy 9,0 is), majd lehetett tudni, hogy már csak két lövése van, hogy bent maradjon a döntőben. Sajnos ekkor a két legrosszabb lövést adta le (8,8 és 8,2), és mivel ekkor az utolsó helyen állt, így az egyenes kieséses részben ő búcsúzott először.

Elfogyott a szerencséje a magyar úszónak

Holló Balázs és Zombori Gábor sem jutott döntőbe 400 méter vegyesen a párizsi olimpia medencés úszóversenyeinek második napján.

Mindkét magyar versenyző júniusban, a belgrádi Európa-bajnokságon úszta meg az ötkarikás szintet, amivel a 11. és 12. idővel kerültek a nevezettek közé. Ott volt a mezőnyben az olimpiai egyik arca, a francia Léon Marchand is, akit elképesztő ovációval fogadott a telt házas Paris La Défense Aréna közönsége.

Elsőként Zombori ugrott medencébe, Virth Balázs 21 éves tanítványa legjobbjától (4:11.70) elmaradva, 4:14.88 perccel csapott célba, amivel 14. lett.

„Az úszás nem volt jó, de boldog vagyok, hogy itt tudtam lenni, hiszen elég rögös út vezetett idáig. Amikor megláttam, mennyi ember van itt, elképesztő élmény volt. Az, hogy nem sikerült jól, benne volt, hiszen Belgrádban voltam igazán csúcsformában, ezt pedig egy hónapon belül kétszer megcsinálni szinte egyenlő a lehetetlennel” – nyilatkozta az MTI-nek Zombori.

Ezt követően a Marchand-nal azonos futamban következett a 25 éves Holló, aki három hónappal ezelőtt az ob-t követően edzőt váltott, Kovács Ottóval 13 év után váltak külön az útjaik, azóta Hutkai Dániellel készül.

A magyar versenyző – aki ebben a számban az elmúlt években rendszeresen döntős volt a világversenyeken – 4:12.20 perccel hatodikként csapott célba, amivel kilencedik helyen éppen lemaradt a nyolcas fináléról úgy, hogy a 6-8. helyezett egyaránt 4:11.52-őt úszott, ami egy századdal rosszabb, mint Holló belgrádi döntős ideje.

Most elfogyott a szerencsém. A csúcsformát kénytelenek voltunk Belgrádra kihegyezni, ezért bevallom őszintén, számoltam is ezzel kicsit. Nem vagyok meglepődve, de nagyon örülök neki, hogy sikerült ide kijutnom. Ez az előfutam ráadásul szinte felért egy döntővel, fantasztikus hangulat volt, és az első kettő kivételével gyakorlatilag mindenkinek nyomnia kellett

– mondta Holló.

Mészáros Eszter: Az eredményemet nem nagyon tudom hova tenni

Mészáros Eszter a 15. helyen végzett a nők légpuska számában, így nem jutott döntőbe.

„Most már teljesen jól érzem magam, a betegségen túl vagyok” – mondta az MTI-nek a 22 éves puskás, majd versenye értékelésére is rátért. „A mai kezdésem volt formaszerű, míg a tegnapi gyenge volt, amin túl kellett tenni magam. Jó érzés volt így kezdeni a versenyt, mert izgultam, de tudtam kezelni. A kezdés után a szokásosnál lassabb ritmusban lőttem szépen, folyamatosan. Nem idegeskedtem szinte semmin. Sajnos a vége felé kicsit gyengébb lett, de azzal is dolgoztam és az eredménytől függetlenül szépen megcsináltam az egészet.”

Mészáros Eszter kifejtette, hogy a féltáv után lőtt alacsonyabb tízesek nem zavarták, mert tudta, hogy képes kijavítani, és a 9,3 is csak egy kicsit zavarta meg.

Összességében azt tudom mondani, hogy megtettem minden tőlem telhetőt, és örülök, hogy nyugodt tudtam maradni végig. Az eredményemet pedig nem nagyon tudom hova tenni, mert nem is igazán jó, de nem is igazán rossz

– nyilatkozta a második olimpiáján szereplő magyar puskás, akinek a hétfői nyolcas döntőbe jutáshoz minimum 631,3 körre lett volna szüksége.

Vívás: Pásztor Flóra ott van a legjobb 16 között

A tőrvívó Pásztor Flóra bejutott a nyolcaddöntőbe, miután 15-12-re győzött az amerikai Jacqueline Dubrovich ellen.

A tavalyi Európa Játékokon ezüstérmes, idén csapatban Eb-bronzérmes magyar tőröző adta az első tust, aztán volt olyan szakasz, amelyben háromszor az amerikai szúrt pontosan, majd 2-5 után négyszer Pásztor. Kiegyenlített küzdelem zajlott a páston, az első szünetnél 6-7 volt az állás. A folytatásban egy-egy tusos előny alakult ki hol itt, hol ott, majd Pásztor három találatnyi különbséget tudott kialakítani, ami már elég volt neki a győzelem kivívásához, bár az utolsó tust nem volt könnyű beadnia.

A következő fordulóban a kanadai Yunjia Zhang lesz az ellenfele 14.05-kor.

Olvasói sztorik