Rekorddal indult
A BÁV 250 éves története során számos történelmi eseményt végig kísért, magán viselve az adott kor társadalmi és szociális lenyomatát. Az első hazai művészeti aukciót 1920-ban tartották, a háborút követő időszakban kifejezetten vagyonmentő célzattal. A siker azonban minden várakozást felül múlt: a meghirdetett 1218 tárgy körülbelül 4 millió koronás áron került értékesítésre. A hazai aukciók hivatalos története pedig rögtön egy rekorddal indult, mégpedig Székely Bertalan Cigánylány című művének köszönhetően, mely ötszörös szorzóval került új gazdájához.
Aranykor
A rendszerváltozást követően gyorsan felélénkült a piac, mely részben a társadalmi és gazdasági változásoknak volt köszönhető. Mindmáig a BÁV egyik legnagyobb aukciós szorzóját köszönhetjük ezeknek az éveknek, ugyanis 2001-ben Czigány Dezső Csendélet című olajfestménye 2,5 millió forintól indult és a licit csak 20 milliónál állt meg.
Változó korok, új trendek
Az elmúlt években megfigyelhető trend, hogy folyamatosan nő az ékszerek és a luxusórák iránti kereslet. A BÁV a magyar piacon egyedülálló módon fedi le a műtárgypiac minden szegmensét, így nem meglepő, hogy rekordjait is a változatosság jellemzi.
Az ékszerrekordot egy 10 karátos, szív alakú gyémánt tartja, mely tavaly 32 millió forintos árról indult, végül jutalékkal együtt 57,5 millió forintért vihette haza a szerencsés nyertes, ezzel magáénak tudva a magyarországi aukciók eddig legdrágábban elkelt ékszerét is. Az óráknál pedig a csúcstartó egy 1954-ben bemutatott Rolex GMT-Master arany karóra, mely 2021-ben közel 17 millió forintért kelt el.
Újabb rekordok a látóhatáron?
A 81. Művészeti aukción Kondor Béla egyetlen, még magánkézben lévő nagyméretű munkája a Várvédők kerül kalapács alá, mely a 65 millió forintos kikiáltási árával kivívta magának a BÁV történetének eddigi legmagasabb induló licitért járó címet. De arra is nagy esélye van, hogy megdönti a 2018-ban, a 71. Művészeti aukción Rippl-Rónai József Kékruhás lány virágos kalapban című műve által felállított, jutalékkal együtt 75,6 millió forintos eladási rekordot.
A soron következő árverés ékszer várományosa egy közel 6000 briliánst tartalmazó nyakék, melynek egyedi jegye variálhatósága, a csatolható anker szemeknek köszönhetően karláncként vagy más színekben is hordható, induló ára 8,5 millió forint. A luxusórák közül márkahűen idén a legértékesebb óra tétel a Rolex President Day-Date arany férfi karóra, 6 milliós kikiáltási árral.
Az árverésre bocsájtott mintegy 700 tételre május 23-án és 24-én lehet majd licitálni a 81. Művészeti aukción, a MOM Kulturális Központ Kupolatermében.