Kultúra ismeretlen budapest

Elveszi a fényt szomszédja elől egy most épülő józsefvárosi társasház

Huszár Boglárka / Józsefváros újság
Huszár Boglárka / Józsefváros újság
Az Őr utca 3. lakói otthon helyett inkább egy sötét sikátorban érzik magukat, az elmúlt hetekben pedig lakásaik is sorra váltak lakhatatlanná.

A városok fejlődése megállíthatatlan, ezekhez pedig nyilvánvalóan új, és a korábbinál magasabb épületekre van szükség. A helyzet azonban nem egyszerű, hiszen egy alacsony, századfordulós ház mellé sokszor nem lehet csak úgy lepottyantani egy sokszintes óriást.

A befektetőket ez persze nem mindig hatja meg, így a viharos gyorsasággal átalakuló fővárosi kerületekben sokszor egymástól nagyon eltérő magasságú lakóházakat találunk. Egyik eset sem szürreális azonban annyira, mint a lassan százötven éves Őr utca 3., illetve szomszédja, a Horváth Mihály tér 15. alatt épülő Marone House közt történik.

Az egyemeletes, U alakú lakóház egyik földszinti lakásának konyhájában január 18-án szakadtak le jókora vakolatdarabok, február 5-én pedig egy másik otthon járt ugyanígy.

Két másik lakásban apróbb gondok is adódtak: az egyikben repedések jelentek meg, a másikban pedig apróbb törmelékdarabok hullottak, de a már meglévő repedések mérete is nőtt – írja a Józsefváros, ami szerint

a lehulló törmelék súlya megközelítette az egy tonnát.

Az első omlást elszenvedő, a 4. számú lakásban élő lakót az önkormányzat krízislakásba költöztette, az azóta károkat szenvedett három családnak pedig egy hotel ajánlotta fel szobákat, így szerencsére nem kellett tovább a rossz állapotú otthonokban maradniuk.

A Józsefváros párhuzamot von ugyan a történtek, illetve a szomszédban folyó építkezés közt – hiszen a Marone a saját alapozására kifejtett terhe az építés előrehaladtával nyilvánvalóan fokozatosan nő, így voltaképp húzza magával az idős házat –, de hozzáteszi, hogy a röviddel Budapest 1873-as megszületése után, az egykori folyómederre épült lakóház hirtelen minden eddiginél jobban szemmel láthatóvá vált hibáihoz az elmúlt évtizedekben esedékes felújítások hiánya is hozzájárult, melyek során az ívelt, boltozatos födémet nagy mennyiségű vakolattal egyszerűen kiegyenesítették.

A Józsefváros által megkérdezett kivitelező cég válaszában kijelentette: a statikusok úgy tervezték meg az alapot, hogy az végig megtartsa a teljes épület súlyát, és egyáltalán ne süllyedjen, éppen a szomszédos épületek védelmében.

Az Őr utca 3. homlokzata a Google 2019-es utcanézeti képén
Google Street View Az Őr utca 3. homlokzata a Google 2019-es utcanézeti képén

A következő mondat ezzel nemiképp szemben áll, hiszen így folytatják:

Amennyiben bebizonyosodik, hogy az általunk végzett építési munkák okozták a vakolat leesését, természetesen készen állunk rá, hogy a kárt megtérítsük.

A helyzet most erősen efelé mutat, hiszen a 4-es lakásban a január 18-án, illetve február 6-án készült fotókat összevetve jól látszik, hogy tovább tágult a rés, a kivitelező által készíttetett statikai szakvélemény pedig megerősíti a felélmet, miszerint az építési munkák tényleg okozhatnak repedéseket a kisebb merevségű válaszfalakon, vagy gyengülő vakolatokon.

Óriási változás, alig néhány hét alatt
Józsefváros Óriási változás, alig néhány hét alatt

A személyi sérülést szerencsére nem okozó ügy végére egy igazságügyi szakértő, vagy talán a bíróság fog pontot tenni, egy dolog azonban biztos: a nyolc szinten százötven lakást rejtő, 2019 ősze óta épített Marone House annyira túlnő a szomszédján, hogy

konkrétan elveszi tőle a fényt.

Huszár Boglárka / Józsefváros újság

A HVG 2020. júliusában hosszú videóanyagot szentelt a témának, amiben a megszólaló lakók, illetve a Civilek a Józsefvárosért tagjai elmesélték, hogy a gondok már a két szintnyi mélygarázs alapozása közben megjelentek, és hogy nem csak a természetes fényt, de a légmozgást is elvették tőlük, sőt, beázás, illetve ebből fakadó erős penészedés is történt.

A helyzetet még kellemetlenebbé teszi, hogy a rajzokat a házban élők sem látták, hiszen a Tervtanács ülésére

meg sem hívták őket.

A közeljövőben jó eséllyel újabb hibák lépnek majd fel az épületben, hiszen a talaj stabilizációja akár tíz-tizenöt éven át is tarthat, így a változások az építkezés szüneteltetésével, vagy épp az átadással sem szűnnek meg.

Az Év Irodája

 

Az új – saját honlapja szerint teljesen egyedi, környezetéből mégsem kilógó, egy okoseszközzel is irányítható – társasházat a Whitefield Management építteti, és saját generálkivitelező cége, az ASI Group építi, míg a tervekért a korábbi VIII. kerületi főépítész, Fernezelyi Gergely DLA (FBIS Építészműterem) felelt.

Cégek a projekt mögött

A 2002-ben született Whitefield International az elmúlt két évtizedben számtalan projektben vett részt, így többek közt a közeli Mátyás Udvar, illetve tucatnyi társasházépítés is hozzájuk kötődik.

 

A 2000-ben született FBIS Építészműterem tervezői is jól ismertek: munkájuk nyomán született meg a 2015-ben elkészült, de azóta is zárva tartó Sorsok Háza, a Centrál Színház és a Barabás-villa felújítása (utóbbi Europa Nostra-díjat érdemelt), az utolsó üresen álló vízivárosi óriástelken megvalósult Kapás21, a Baross téri Intercity Hotel, illetve a Csergezán Pál kilátó.

Az Év Irodája

Az építésnél kívül és belül is figyeltünk az okos, szerethető megoldásokra, hogy az otthonodnak tényleg lelke legyen. A modern nyílászárókat és erkélyeket a környék különleges hangulatához illeszkedő falak takarják el a bámészkodók elől. Belső kertek és tetőkert is várja a lakókat. Szinte minden lakás kifejezetten napos, hiszen délkeletre vagy délnyugatra néz. A lakások nagy részéhez terasz is tartozik, amit kifejezetten használható méretűre terveztünk. A mélygarázson kívül pedig biciklitároló is tartozik a házhoz, hogy még kényelmesebb legyen a városi élet.

– írják az oldalon, sőt, arról is szó esik, hogy a lakásokba szerelt, megújuló energiaforrásokat használó rendszerek, a háromrétegű ablakok, illtve az extra hőszigetelés miatt sem radiátorokra, sem légkondicionálóra nem lesz szükség, így a rezsiköltségek jóval az átlag alatt maradnak majd.

Mindezek fényében nem meglepő az 1,2-1,3 millió forintos négyzetméterár: egy 23 négyzetméteres lakásért 30-31 millió forintot kell leszurkolni, míg a legnagyobb, még elérhető lakás (60 nm, 20 nm erkéllyel) 75 millió forintba kerül.

Mit lehet tenni?

A Józsefvárosi Önkormányzat a vakolatomlások miatt egyeztetéseket kezdett a beruházóval, de építészeti szakértő kirendelését is szorgalmazta. A jelenlegi kerületvezetésnek a munkák megállítására nincs, sőt, korábban sem volt lehetősége, hiszen az építési jogkörök 2020. március 1-jével a Kormányhivatalokhoz kerültek át.

A 2017 márciusában benyújtott terveket az építész személye miatt nem a VIII. kerület, hanem az V. kerületi Kormányhivatal engedélyezte, noha a Tervtanácson előbb természetesen zöld utat kellett kapnia.

És hogy mi vár az egyemeletes, árnyékba taszított, repedő falú öreg lakóházra? A realitások talaján maradva nincs túl sok esélye a túlélésre.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik