Kultúra

Egy vörös csillagos usánka miniszobra jelent meg a Szabadság téren

Kolodko Mihály legújabb munkáját a szovjet hősi emlékmű közelében helyezte el.

Az Ungvárról indult szobrász néhány hónappal ezelőtt valóságos szoborsorozattal szórta meg Budapestet: augusztusban Rejtő Jenő Tizennégy karátos autója, Noé bárkája, valamint a New York Kávéházat övező legendára emlékeztető búvár, szeptemberben pedig a Szomorú vasárnapot is jegyző, tragikus véget ért Seress Rezső és egy holdautóval guruló űrhajós alakja jelent meg az utcákon.

Az azóta beállt két hónapos csendet a szobrász tegnap újabb munkával törte meg, hiszen a Szabadság téri szovjet emlékműtől (Antal Károly, 1945) néhány lépésnyire, a tér Vécsey utca felé néző oldalán egy bronzpárnára helyezett aprócska usankát helyezett el.

A szerző felvétele.

Épp olyat, mint amilyet a Vörös Hadsereg katonái évtizedeken át hordtak, sőt, az utód Oroszországi Föderáció Fegyveres Erői, illetve számos másik ország is rendszeresített.

A Tamanszkaja hadosztály egyik katonája egy Moszkva melletti bázison, 1992. januárjában. Fotó: Joe Bartlett

A szerdai nap folyamán végzett munkát az este folyamán egy alig néhány másodperces videóval jelentette be. A képsort a szovjet himnusz angol nyelvű verziója kíséri:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kolodko Mihály (@kolodkomini) on Nov 20, 2019 at 10:48am PST

A Kolodko munkásságát ismerők számára a téma és az elhelyezés is meglepő lehet, hiszen a művész korábban nem próbálta még feldolgozni a XX. századi történelem ezen szeletét, sőt, a hetedik kerület (az elmúlt három hónapban kihelyezett öt munka közül négy itt látható) korábbi polgármestere, a Fideszt erősítő Vattamány Zsolt szeptember végén kijelentette:

Erzsébetváros nem csak a legtöbb tűzfalfestményt, de a legtöbb miniszobrot is szeretné a magáénak tudni.

Ennek fényében kevesen számítottak egy, az Országháztól mindössze néhány lépésnyire, az V. kerületi Honvéd és a Vécsey utca kezdete közt rejtőző darabra.

A szerző felvétele.

Mihajlo Kolodko fővárosi munkáinak száma ezzel húszra nőtt, melyek itt, a Köztérkép oldalán nézhetők végig.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik