Bassár el-Aszad rezsimje megbukott, miután a lázadó ellenzéki csoportok vasárnap reggelre bevették Damaszkuszt, Szíria fővárosát. A diktátor azóta a vele szövetséges Oroszország szerint elhagyta az országot. A világ vezetői közül többen már reagáltak a történtekre.
Emmanuel Macron francia elnök azt írta az X-en, hogy
a barbár állam megbukott. Végre.
Tisztelettel adózom a szíriai népnek, a bátorságuknak, a türelmüknek. A bizonytalanságnak ebben a pillanatában a béke, a szabadság és az egység jókívánságait küldöm nekik. Franciaország továbbra is elkötelezett marad a Közel-Kelet biztonsága mellett.”
Olaf Scholz német kancellár a Szíriai rezsim bukása után kiadott közleményében úgy fogalmazott, hogy
Bassár al-Aszad brutálisan elnyomta saját népét, számtalan emberélet szárad a lelkiismeretén, és számos embert menekülésre kényszerített Szíriából, akik közül sokan Németországba jöttek. A szíriai nép szörnyen szenvedett. Aszad szíriai uralmának vége ezért jó hír.
Most az a fontos, hogy Szíriában gyorsan helyreálljon a törvény és a rend. Minden vallási közösségnek, minden kisebbségnek védelmet kell élveznie most és a jövőben is. A szíriai konfliktus politikai megoldása az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2254-es határozatával összhangban még mindig lehetséges.”
Scholz a közleményében hozzátette, az alapján fogják megítélni az ország leendő vezetőit, hogy lehetővé teszik-e minden szíriai számára az önrendelkezést, illetve azt, hogy méltóságban éljenek. A német kancellár szerint Szíriának meg kell védenie szuverenitását a rosszindulatú külső beavatkozássokkal szemben, és fontos, hogy békében éljen szomszédaival.
Joe Biden részéről a Fehér Ház vasárnap hajnalban azt közölte, hogy az amerikai elnök „szorosan figyelemmel kíséri a rendkívüli szíriai eseményeket”. Biden és magas rangú tisztviselői „folyamatos kapcsolatban állnak a regionális partnerekkel” – írta Sean Savett, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője az X-en. Az amerikai külügyminisztérium hozzátette, a Szíriában állomásozó 900 amerikai katona marad az országban, akik az ISIS (ISIL) legyőzése vagy kordában tartása céljából vannak bevetésen.
Donald Trump, az USA januárban hivatalba lépő, következő elnöke korábban a saját közösségi oldalán, a Truth Socialön azt írta egy bejegyzésben, hogy „Aszadnak vége. Elmenekült az országából. Védelmezője, Oroszország, Oroszország, Oroszország, Oroszország, Vlagyimir Putyin vezetésével, már nem volt érdekelt abban, hogy megvédje őt.
Oroszországnak eleve nem volt oka ott lenni. Minden érdeklődésüket elvesztették Szíria iránt Ukrajna miatt, ahol közel 600 000 orosz katona fekszik sebesülten vagy holtan egy olyan háborúban, amelynek soha nem lett volna szabad elkezdődnie, és amely a végtelenségig folytatódhat.
Oroszország és Irán jelenleg meggyengült állapotban van, az egyik Ukrajna és a rossz gazdasága miatt, a másik Izrael és annak harci sikerei miatt.”
Hakan Fidan török külügyminiszter a katari Dohai Fórumon azt nyilatkozta, hogy az Aszad-rezsim összeomlása „nem egyik napról a másikra történt”. Hozzátette, az országban az elmúlt 13 évben káosz uralkodott, mióta Bassár el-Aszad 2011-ben elfojtotta a demokráciát követelő tüntetéseket, és kitört a polgárháború.
Fidan arról beszélt, hogy Ankara évek óta támogatja a szíriai ellenzéki erőket, amelyek az Irán és Oroszország által támogatott Aszad megbuktatásáért küzdöttek. Törökországot elsősorban az aggasztja, hogy Észak-Szíriában jelen van a kurd YPG (Kurd Népvédelmi Egységek), amelyet az terrorista csoportnak tekint, és amely szoros kapcsolatban áll a Törökországban aktív társszervezetével, amely 40 éve lázad az állam ellen.
A Bassár el-Aszad rezsimjével szövetséges Irán külügyminisztériuma által kiadott közlemény azt írta, hogy
Szíria sorsa a szíriai nép kizárólagos felelőssége, és ezt külföldi ráhatás vagy romboló beavatkozás nélkül kell megvalósítani.
„Ennek elérése megköveteli a katonai konfliktusok mielőbbi befejezését, a terrorcselekmények megakadályozását, valamint nemzeti tárgyalások megkezdését a szíriai társadalom minden szegmensének részvételével egy olyan inkluzív kormány megalakítása érdekében, amely az egész szíriai népet képviseli” – közölték, hozzátéve, hogy Teherán továbbra is támogatja a nemzetközi mechanizmusokat, különösen az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2254-es határozatát a szíriai politikai folyamat folytatása érdekében.
A teheráni külügyminisztérium szerint az iráni és a szíriai nemzet közötti régóta fennálló baráti kapcsolatok várhatóan folytatódnak a két ország „bölcs és előrelátó megközelítése” alapján. Irán folytatja a tárgyalásokat minden befolyásos féllel, és minden erőfeszítést megtesz annak érdekében, hogy segítse a biztonság és stabilitás megteremtését Szíriában – közölték.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök videóüzenetben reagált a a szíriai történésekre.
Ez egy történelmi nap a Közel-Kelet számára. Az Aszad-rezsim, a damaszkuszi zsarnokság összeomlása nagy lehetőséget kínál, de jelentős veszélyeket is rejt magában.Békejobbot nyújtunk mindazoknak, akik Szíriában, a határainkon túl élnek: a drúzoknak, a kurdoknak, a keresztényeknek és a muszlimoknak, akik békében akarnak élni Izraellel
– mondta.
This is a historic day for the Middle East. The collapse of the Assad regime, the tyranny in Damascus, offers great opportunity but also is fraught with significant dangers.
We send a hand of peace to all those beyond our border in Syria: to the Druze, to the Kurds, to the… pic.twitter.com/yJZE3AZZJn
— Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו (@netanyahu) December 8, 2024