Amit Orbán el tud érni, azt valójában Putyin akarja. Putyin pedig azt akarja, hogy minél kevésbé vegyék észre, valójában mit is akar. Ehhez használja fel készséges eszközként a magyar kormányfőt
– nyilatkozta Buda Péter, egykori nemzetbiztonsági tiszt a Telexnek adott interjújában, amiben a magyar miniszterelnök külpolitikáját elemezte a múlt heti kijevi és moszkvai látogatások fényében.
A biztonságpolitikai szakértő szerint Orbán számára a kijevi út elkerülhetetlen volt, az Európai Tanács soros elnökeként nem lehetett ezt már tovább halogatni, éppen ezért szerinte előre eltervezett volt, hogy Orbán felkeresi a két, egymással háborúban álló felet, mégpedig az EU-elnökség átvételéhez időzítve – ami ezúttal egybeesett az Európai Parlamentben zajló magyar helyezkedéssel is. Buda Péter azt is mondta, hogy szerinte a kijevi útra a Putyinnal való stratégiai egyeztetés keretében került sor. Putyinnak szerinte tervei vannak a magyar miniszterelnökkel.
Putyinnak elementáris érdeke Orbán megemelése. Elnézést kérek a párhuzamért, de így szoktak befolyásoló ügynököket is telepíteni az ellenfél soraiba, márpedig az egészen bizonyos, hogy az orosz vezető így tekint a magyarra, még ha utóbbi nem is így tekint magára
– utalt arra, hogy Putyin tényleg a saját téglájaként tekinthet Európában Orbánra, még ha utóbbi nem is tekint így magára.
Hogy ez hogy néz ki a gyakorlatban, úgy magyarázta, hogy Moszkva olyan embert akar az ellenfél soraiban tudni, aki minél nélkülözhetetlenebbnek és megkerülhetetlenebbnek tűnik, annak érdekében, hogy az ellenfél egyre inkább kénytelen legyen rá hagyatkozni a kapcsolattartásban. Ehhez persze adni is kell valamit, azaz a beépített embernek olyan eredményeket kell produkálnia, amire a tapasztalatok alapján más nem (lett volna) képes.
És lőn: Putyin az Orbánnal való találkozó kapcsán azt nyilatkozta, hogy ugyan már korábban ismertté tette az orosz álláspontot Ukrajna vonatkozásában, hajlandó annak részleteit megvitatni a magyar miniszterelnökkel, vagyis ezzel azt sugallta, mintha a magyar politikus képes lenne valamiféle nyomást gyakorolni rá annak érdekében, hogy bizonyos kérdésekben módosítsa az álláspontját
– magyarázta Buda Péter, hozzátéve ugyanakkor, hogy senki ne képzelje, hogy az orosz elnök ténylegesen Orbán hatására csinál bármit.
A szakember szerint a magyar külpolitika főstratégiája olyannyira az oroszokhoz van hangolva, hogy onnan már nagyon nehéz egy hátraarcot csinálni. Buda Péter szerint ilyen helyzetekben egyébként is bevett módszere Moszkvának a partnere „megkötözése” olyan üzletekkel és tranzakciókkal, amelyek lehetetlenné teszik a szabadulást.
Tartok tőle, hogy mindezek és a kudarcot saját bevallása szerint is elviselni nehezen képes miniszterelnök személyisége miatt nem nagyon van hátraarc ebben a történetben
– elmélkedett a szakember, aki szerint ugyanakkor elvben lenne még lehetőség az oroszokkal való szakításra. Ez jelen körülmények között leginkább akkor valósulhatna meg, ha a háború tovább eszkalálódik, és kerek perec színt kellene vallani a nyugati szövetségesek előtt. Ha még a jelenleginél is tarthatatlanabbá válik a magyar kormány oroszpárti álláspontja, az magával vonhatja, hogy a nyugati szövetségi rendszer az ellenségeivé minősít bennünket, aminek már akár gazdasági és katonai következményei is lehetnek. „És az talán még mindig rosszabb lenne, mint beismerni, hogy kudarc volt az oroszpolitikánk” – fejtegette a szakember.