A német környezetvédő politikus szerint Magyarországon európai alapértékeket kérdőjeleztek meg, ezért nem lenne jó, ha a magyar biztos a kultúra és az oktatás területét irányítaná. Harms közölte: személyes véleménye szerint ez nem a megfelelő uniós tárca a magyar jelöltnek, frakciója azonban egyelőre nem alakította ki hivatalos álláspontját a Juncker által szerdán előterjesztett személyekről. Az mindenesetre – tette hozzá – majd a parlamenti bizottsági meghallgatáson derül ki, hogy Navracsics Tibor mostani magyar külgazdasági és külügyminiszter, korábbi közigazgatási és igazságügy-miniszter személyének a biztosi jelölése mennyiben fogadható el.
Nemcsak a magyar biztos a gond
A zöldpárti EP-képviselő negatívan értékelte Federica Mogherini olasz külügyminiszter jelölését az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselői posztjára. Szerinte Mogherini túlságosan megengedő álláspontot képvisel Oroszországgal szemben.
Ugyancsak kételyeinek adott hangot Harms azt illetően, hogy a spanyol Miguel Arias Canete révén egy kézben összpontosulna az energiaügy és a klímaváltozás kezelése, ami – mondta – akkor lehet baj, ha a környezetvédelmet csupán az energiapolitika tehertételeként fogják fel.
Rebecca Harms azt is fenntartásokkal fogadta, hogy David Cameron brit miniszterelnök “ajándékot kapott” Junckertől, aki Jonathan Hillt jelölte a pénzügyi stabilitás, pénzügyi szolgáltatások és tőkepiacok felügyeletére hivatott biztosi tisztségre.
Azzal kapcsolatban, hogy a görög Dimitrisz Avramopulosz lett a biztosjelölt a migrációs és belügyi területre, Harms megjegyezte: a görögországi menekülttáborokban uralkodó állapotokat illetően nagyon rossz személyes tapasztalatokat szerzett korábban.