Nagyvilág

Holokauszttagadásért kell felelnie a román kormányfőnek

Victor Ponta azt mondta egy tévéműsorban, hogy Traian Basescu tíz éves államfői ténykedése "olyan következményekkel járt a román társadalomban, mint a náci rezsim Németországban".

“Gondatlanságból elkövetett” holokauszttagadásért feljelentette Victor Ponta román miniszterelnököt az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál (CNCD) az ActiveWatch nevű román egyesület kedden.

A médiafigyelő civil szervezet egy televíziós műsorban elhangzott hasonlatért kérte a miniszterelnök megbírságolását. A szociáldemokrata miniszterelnök azt állította, hogy politikai ellenfele, a jobboldali Traian Basescu tíz éves államfői ténykedése “olyan következményekkel járt a román társadalomban, mint a náci rezsim Németországban”.

Az ActiveWatch szerint a kijelentés – még ha nem is szándékosan – a nácizmus bűneit bagatellizálja, és ezáltal megalázza a holokauszt áldozatait. Klaus Johannis, a jobboldali Keresztény-liberális Szövetség államfőjelöltje azt mondta: bármelyik európai politikusnak a hivatalába került volna egy ilyen kijelentés. Kifejtette: a hasonlat megengedhetetlen sértés azoknak, akiknek el kellett szenvedniük a náci diktatúrát és annak következményeit, Pontának pedig legalábbis bocsánatot kellene kérnie, amennyiben tévedésből tett ilyen kijelentést.

Ponta kijelentését korábban Joseph Daul, az Európai Néppárt elnöke is botrányosnak nevezte és felszólította az európai szocialistákat, hogy határolódjanak el tőle. Közleményben tiltakozott Aurel Veiner parlamenti képviselő, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke is mérhetetlen és elfogadhatatlan politikai hibának minősítve a kormányfő hasonlatát.

Az államfői tisztségre pályázó Victor Ponta azt állította: Veinert megtévesztette az a “túlzó, lejárató kampány”, amelyet Basescuval kapcsolatos “politikai nyilatkozata” ürügyén indítottak ellene politikai ellenfelei. Ponta azzal védekezett: amikor Basescu kommunistáknak nevezi a szociáldemokratákat, akkor vélhetően ő sem tagadja ezzel a kommunisták által elkövetett bűnöket.

A CNCD faji, etnikai, nemi, vallási, szociális és más természetű diszkrimináció esetén állapíthat meg kihágást: az egyének kárára történt hátrányos megkülönböztetést 30 ezer lejig (2,1 millió forintig), csoportok diszkriminációját pedig a 100 ezer lejig (7 millió forintig) terjedő bírsággal sújthatja.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik