Az RFA a Nemzetközi Kampány Tibetért (ICT) elnevezésű civil szervezetre hivatkozva tudósított arról, hogy szeptember 29-én egy huszonhét éves fiatal gyújtotta fel magát Csinhaj tartomány egyik városában. Önégetés áldozata lett szombaton egy másik huszonhét esztendős férfi Kanszu tartományban, s egy negyvenkét éves tibeti író is a hét végén borította lángba önmagát a Tibeti Autonóm Területen lévő egyik buddhista templomban.
Ezekkel az esetekkel 2009 februárja óta ötvennégyre emelkedett a tibetiek önégetéseinek száma, ezek közül negyvennégy halálos kimenetelű volt. Ezek a típusú cselekmények különösen a délnyugati Szecsuan (Sichan), az északnyugati Csinhaj (Qinghai), valamint Kanszu (Gansu) tartományban szaporodtak el.
Emigráns tibeti szervezetek azt állítják, hogy az önégetésekkel a tibetiek a kínai fennhatóság ellen tiltakoznak, illetve a dalai láma visszatérését követelik. Peking szerint viszont az önégetési kampányt a Tibet elszakítására törekvő emigránsok szítják, akik önös érdekből küldik halálba a többségükben fiatalembereket.
A dalai láma nemrégiben egyik nyilatkozatában “érthetőnek” nevezte az önégetéseket, de leszögezte, hogy nem fog felbujtani ilyen drasztikus akciókra. A száműzetésben élő tibetiek szeptember végi világtalálkozója pedig arra kérte a tibetieket, hogy ne folyamodjanak az önégetés eszközéhez a kínai uralom elleni tiltakozásként.
Kína 1950-ben szállta meg Tibetet, ahonnan a dalai láma 1959-ben egy meghiúsult felkelést követően menekült el, s azóta is indiai száműzetésben él.