Az IDEA Intézet reprezentatív, Facebookon alapuló adatfelvétellel megmérte, hogy mennyire ismert a magyar társadalomban május két legfelkapottabb témája. Illetve azt is, hogy mi ezekről az emberek véleménye.
A két ügy a Jobbik belső krízise és elnökválasztása, valamint a Kecskeméti Vadasparkban elpusztult szurikáta volt. És micsoda meglepetés:
Az ábrákon látszik,hogy a szurikáta-ügyről majdnem minden magyar hallott, míg a Jobbik kríziséről csak a háromnegyedük.
Az IDEA arra is kíváncsi volt, hogy az emberek szerint ki felelős Zara, a vemhes szurikáta haláláért. Az eredmény elég szoros lett, de a legtöbbek szerint a gyerek kísérői a felelősek. Nem sokkal kevesebben gondolják úgy, hogy a vadaspark volt felelőtlen, és minden negyedik ember szerint a gyerek a főbűnös.
Akit mélyebben érdekelnek a vélemények, az az ábrán böngészheti az eredményeket. Az például érdekes, hogy
Böcskei Balázs, az IDEA Intézet igazgatója azt mondta, előzetesen azt feltételezték, hogy a közösségi média, így a Facebook-felhasználók jelentős része – már csak a kommentek, megosztások, üzenőfali megjelenések száma miatt is – „találkozott” az esettel. Ráadásul a szurikátaügyben nem csupán az állat elpusztulása, hanem annak etikai vonatkozásai is fókuszba kerültek. Az online térben zajló vitáknak is köszönhető, hogy az eredmények igazolták a várakozásokat: a szurikátaügyről több ember hallott, mint a Jobbik, a híreket heteken át domináló tisztújításáról.
Az IDEA Intézet a kutatás adatait közösségi média alapú kérdőív segítségével 2018. május 23-26. között vette fel az ország felnőtt népességét nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus tekintetében reprezentáló 1000 fő megkérdezésével.
A kiemelt kép 24.hu illusztráció.