A család nem érti, hogyan lehetett képes a pár ilyen támadást végrehajtani. Syed Rizwan Farook lánytestvére Saira Khan a CBS News-nak elmondta:
Soha nem tudtam elképzelni, hogy a fiútestvérem, vagy a sógornőm akárcsak hasonlót is elkövessen, különösen azért, mert boldog házasságban éltek, és egy gyönyörű hathónapos gyerekük volt.
Farookot zárkózott személyiségnek tartották, míg feleségét Malikot odaadó, halk szavú háziasszonyként írta le a családja.
Ügyvédeik óvva intettek attól, hogy valóban terroristaként kezeljék Tashfeen Malikot és Syed Rizwan Farookot, akik 14 embert öltek meg és 21-et megsebesítettek. David Chesley and Mohamed Abuershaid jogászok szerint nincs bizonyíték arra, hogy a pár valóban szélsőséges nézeteket vallott volna, illetve tagjai lettek volna valamilyen fegyveres csoportnak. (BBC News)
Ihlető, vagy megrendelő a terrorszervezet?
Pénteken kiderült, hogy Tashfeen Malik hűségesküt tett az Iszlám államnak, egy szövetségi igazságügyi tisztségviselő a Los Angeles Times-nak pedig arról beszélt, hogy a 28 éves Syed Rizwan Farooknak volt “valamiféle kapcsolata” az an-Núszra Front mellett a szomáliai al-Shabaab csoporttal is. A lap szerint ugyanakkor nem világos miféle kapcsolat volt ez és kivel tartotta fenn Farook.
A 27 éves Tashfeen Malik és férje, a 28 éves Syed Rizwan Farook szerdán 14 embert megölt, 21-et megsebesített a dél-kaliforniai San Bernardino megyei egészségügyi dolgozók munkahelyi bankettjén, majd életét vesztette a rendőrökkel vívott tűzharcban. Szakértők korábban úgy vélekedtek, hogy a támadást az Iszlám Állam ihlette, arra viszont eddig nincs bizonyíték, hogy közvetlenül köze lenne hozzá.
Ha a támadásról bebizonyosodna, hogy az iszlám szélsőségesek által feltüzelt emberek műve volt, ez lenne a legtöbb halálos áldozatot követelő terrorcselekmény az Egyesült Államokban a 2001. szeptember 11-i terrortámadás óta.
Terrorcselekménnyé alakult az ügy
A Los Angeles Times néhány órával azután közölte a Farook kapcsolataira vonatkozó értesülését, hogy az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) bejelentette: terrorcselekménynek tekinti a San Bernardinóban végrehajtott mészárlást, és ezen a nyomon folytatja a nyomozást.
David Bowdich, az FBI magas rangú tisztségviselője elmondta: a hatóságok által eddig összegyűjtött tárgyak alapján arra lehet következtetni, hogy a gyanúsítottak alaposan előkészítették akciójukat. A tisztségviselő szerint megvizsgálták a tettesek helyszínen hagyott, összetört mobiltelefonjait, és arra utaló jeleket találtak, hogy telefon-összeköttetésben voltak olyan emberekkel, akik az FBI figyelmének középpontjában állnak.
Bowdich megerősítette azokat a korábbi médiaértesüléseket is, amelyek szerint a mészárlás női elkövetője Facebook-üzenetben hűségesküt tett az Iszlám Állam terrorszervezet vezetőjének.