A vásárlás előtt mindenképpen nézze meg a csomagoláson, hogy a fényfüzér beltéri vagy kültéri-e. Ez utóbbi nyugodtan használható a lakásban is, de a beltéri világítás szabadban való elhelyezése életveszélyes lehet!
A kültéri fényfüzérek használatához a legtöbbször hosszabbító is szükséges. Szintén nagyon fontos, hogy ebből is kültéri változatot vegyen!
Ha az évekkel ezelőtt vett lámpákat vagy a régi hosszabbítót szeretné a kertben használni, akkor elengedhetetlen a szigetelés ellenőrzése is.
Apróságnak tűnik, de az sem mindegy, hogy a kerti világítás zsinórjait vagy a talajon lévő elemeit hogyan rögzíti. Fontos, hogy ezek ne akadályozzák a közlekedést, ne lehessen bennük elesni.
Vigyázzon a silány és olcsó termékekkel!
Az ízléses kerti világítás akár néhány ezer forintból is kihozható. A pár száz forintos, rossz minőségű gyártmányoktól viszont óvakodjon, mert ezeknél nincs garancia arra, hogy a kültérinek árult világítótestek valóban megfelelnek az érintésvédelmi előírásoknak.
A karácsonyi szabadtéri világításhoz már ötezer forinttól vásárolhat százdarabos, egyszínű LED-es fényfüzért, vagy körülbelül hétezer forintért kétszáz darabosat. Aki nemcsak az ünnepek idején szeretné használni a kerti világítást, az választhat magának reflektort, kerti spotlámpát, többféle formájú szolár- vagy mozgásérzékelős lámpát is.
Jótanácsok a szereléshez
A kültéri munkát lehetőleg olyan villanyszerelőre bízza, akinek kellő tapasztalata van, mert egy rosszul kivitelezett kötés, csatlakozás amellett, hogy balesetveszélyes, más bajt is okozhat. Például előfordulhat, hogy hibakeresés miatt a kertet is fel kell ásni.
Fontos szabályok, veszélyek
A kerti világítás üzembe helyezésénél a kültéri villanyszerelésre vonatkozó technológiai eljárások, valamint az érintés- és munkavédelmi szabályok betartása szigorúan kötelező. Arra is figyelni kell, hogy a kiégett fényforrások cseréjénél a tömítéseket sérülésmentesen kell visszahelyezni.
Az is előfordulhat, hogy a műanyagból készült termékeket – valamint a töméseket, szigeteléseket – a kutya szétrágja. A balesetveszélyen kívül fennáll a beázás és a rövidzárlat veszélye is. Ne feledkezzen meg a tűzvédelmi szempontokról sem, mivel a száraz avar, a lehullott tűlevelek vagy az elszáradt gallyak könnyen meggyulladnak.
Mit mivel érdemes megvilágítani?
Felfelé mutató irányfényekkel az építészeti elemeket, az oszlopokat vagy például a növényeket lehet látványosan kiemelni. Az út menti kisebb lámpák a biztonságot is növelik, anélkül hogy az arra járók szemébe világítanának.
A talajba süllyesztett fényekkel a cserjéket és a fák koronáját hangsúlyozhatja. A faágakra szerelt lámpákkal holdfényhatást keltve felülről tud világítani. A fák koronájánál alul vagy az ágak között elhelyezett fényforrás – laza levélszerkezet esetén – sejtelmes, szórt fényt áraszt. A falra rögzített vagy a burkolatba süllyesztett lámpák pedig kiemelhetik a burkolat textúráját.
Cikkünk az Energia Magazin legutóbbi számának írása alapján készült.