Megjelent a Magyar Közlönyben egy rendelet az Eurolife Healthcare Hungary Kft. „egységesített eljárásrend szerinti megszüntetéséhez szükséges” kormányzati intézkedésekről. Az Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett jogszabály már hatályba is lépett.
A kormány a gödöllői cég felszámolását a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvény alapján stratégiailag kiemelt jelentőségűvé minősítette. Megállapította, hogy így – miután stratégiailag kiemelt jelentőségű felszámolási és csődeljárásban érintett gazdálkodó lett az Eurolife Healthcare Hungary – esetében a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvény 65–67. §-át kell alkalmazni.
Megnéztük, a hivatkozott jogszabály alapján az infúziógyártó cégre éppen azért vonatkoznak mostantól eltérő rendelkezések, mert a kormány úgy ítélte meg, hogy
A cég csaknem egy éve azzal került be a hírekbe, hogy Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár ellátogatott a gödöllői üzembe, ahol előzőleg indult újra az infúziógyártás, amit a korábbi tulajdonos 2012-ben leállított.
Az infúziógyár a magyar újraiparosítás egyik fontos projektje, amelyért a Gazdaságfejlesztési Minisztérium is aktívan dolgozott. A járvány és háborúk rávilágítottak arra, hogy mennyire fontosak az ellátási láncok, valamint az is, hogy azok helyben, hazánkban legyenek.
Egy éve tehát az volt a cél, hogy a magyar egészségügyi ellátás kevésbé legyen kiszolgáltatott a külföldi beszállítóknak. Akkor a cégnek négy infúziótípusra volt engedélye, de közölték, hogy egy állami támogatással megvalósuló fejlesztés eredményeként különlegesebb infúziókat is képesek lesznek gyártani. A tervek között szerepelt a bővítés, a nyitás az exportpiacok felé is.
Gondok ugyanakkor már akkor is voltak. A cég állítólag a legversenyképesebb árat nyújtotta, ezért Fábián Gergely megdöbbentőnek nevezte, hogy a magyar kórházak kiskapukat találva nem a közbeszerzésen nyertes, versenyképes árú és kiváló minőségű hazai terméket vették. Az államtitkár akkor azt mondta: a helyzet alapos kivizsgálását fogja javasolni, mert a magyar egészségipar támogatása kiemelten fontos a kormányzatnak. Olyannyira, hogy négy éve a HVG információi szerint az akkori Innovációs és Technológiai Minisztérium vételi ajánlatot is tett az intravénás infúziók előállítására képes gödöllői üzem indiai tulajdonosának. Azt a TEVA 2019-ben adta el az indiai Eurolife-nak, néhány hónappal az üzlet nyélbe ütése óta jött a kormány ajánlata a gyár megvásárlására vagy abban legalább tulajdonrész szerzésére. Idén áprilisban Gödöllő helyi hírportálja egy névtelen bejelentés alapján kereste meg a céget, mivel az információk szerint akkor már rendszeresen késtek a dolgozók kifizetésével, amire a telephely-vezetője azt válaszolta, hogy kollégáikat folyamatosan tájékoztatják a cég ügyeiről, terveiről.
Korábban többször bírálták az Orbán-kormány stratégiailag kiemelt jelentőségű döntéseit, amelyek bizonyos cégeket versenyelőnybe hoztak főleg azokban a szektorokban, ahol a külföldi tulajdonosok kiszorítása lehetett a cél. Michael McGrath, a demokráciáért, igazságügyért és jogállamiságért felelős biztosjelölt a jövőben ezért az éves jogállamisági jelentésben külön fejezetet szentelne a belső piacot érintő ügyeknek.