Másodszor futott neki a Fővárosi Törvényszék az előkészítő ülésnek Mikó István és három társa ügyében, amelyben az ügyészség
- vesztegetést színlelve, üzletszerűen elkövetett befolyással üzérkedés,
- hivatalos személynek kiadva, üzletszerűen elkövetett befolyással üzérkedés,
- jelentős értékre, folytatólagosan elkövetett sikkasztás,
- illetve hivatali helyzettel visszaélésre irányuló hivatali vesztegetés bűntette miatt emelt vádat.
Az ügy némiképp összefügg a Kiss László óbudai polgármesterig érő korrupciós botránnyal, amelyben DK-s politikusok koncepciós eljárásról, magas rangú állami vezető megrendelésére történő polgármester-buktatásról beszéltek. A szerdai bírósági meghallgatás, illetve a Telex nyomozati iratokra hivatkozó cikke alapján azonban úgy fest, K. János vállalkozó miatt bukott ki az ügy, akit korábban költségvetési csalás miatt eljárás alá vontak, és szorult helyzetében kereste meg Mikót „megoldásért” – legyen az jogszerű vagy akár jogellenes is. K. János Mikót állítólag fedett nyomozónak hitte, aki „kapcsolatai révén ki tudja kapni a büntetőeljárásból” a vállalkozót, és K. János eközben tálalt ki az óbudai ügyekről.
A vádirat szerint Mikó jogtalan pénzszerzés céljából az ismeretségi körében valótlanul azt terjesztette magáról, hogy jogász végzettségű, ügyvéd, továbbá befolyásos rendőrségi és politikai kapcsolatokkal rendelkezik, az általa ismert hivatalos személyek megvesztegetése révén pedig bármilyen hatósági eljárást képes befolyásolni, sőt, saját magát is hivatalos személynek adta ki.
Mikót azzal is vádolják, hogy azon kft. bankszámlájáról, amelynek előbb ügyvezetője, később igazgatója volt, több magáncélú, a cég tevékenységével össze nem függő átutalást intézett az élettársa érdekében, ezzel több mint 30 millió forint cégvagyont tulajdonított el jogtalanul.
A 24.hu írta meg egyébként először, hogy letartóztatták Mikó Istvánt befolyással üzérkedés miatt. A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) akkoriban nem árult el részleteket a nyomozásról, csak sejteni lehetett, hogy magasra vezetnek a szálak, a főügyészség ugyanis csak a köztársasági elnök, miniszterelnök, kormánytag, államtitkár vagy rendvédelmi szervek vezető beosztású tagjai működésével kapcsolatban elkövetetett hivatali vesztegetés, hivatali vesztegetés elfogadása és befolyás vásárlása ügyében illetékes.
A csütörtöki bírósági meghallgatáson K. János elfogadta a vádiratban szereplő tényeket, kérdésekre válaszolva megerősítette többek között azt, hogy Mikó közbenjárásáért 5 millió forint „alkotmányos költségről” volt szó. Ezt azonban végül nem fizette meg, addigra ugyanis feljelentette Mikót.
Közölte, hogy „sem fedett nyomozónak, sem ügyvédnek nem adtam ki magam”, soha nem volt szó alkotmányos költségről, belügyminiszterről, sem Tasnádi Lászlóról – nyomatékosította. Elmondása szerint saját, 14 éves tapasztalata alapján beszélt arról, hogy az ügyészséggel lehet egyezséget kötni jogszerű keretek között. (K. Jánosnak állítólag bőven lehetett cserealapja, Óbudán kívül másik két kerületből is rendelkezett információkkal korrupciós ügyekről.)
K. János kész volt lemondani a tárgyalás jogáról, és elfogadni a vádiratban foglaltakat, de Mikó és egykori cégének ügyvédje további bizonyítást kért tekintettel arra, hogy a vádirat és a becsatolt iratok, vallomások nem teljesen fedik egymást. Így aztán az elkészítő ülés nem csapott át tárgyalásba, az előzetes meghallgatás jövő januárban folytatódik.
Ami az I. rendű vádlott Mikót illeti, szinte nincs olyan országos botrány, amiben a neve ne bukkanna fel. Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség sajtószóvivője az ATV-nek nyilatkozva „rovott múltú, többszörösen büntetett és jelenleg is büntetőeljárás alatt álló személyként” jellemezte, mások csak közéleti kalandorként emlegetik. Íme néhány eset, amelyekben felbukkant a neve:
- 2023 novemberében a bíróság 3 év letöltendő börtönbüntetésre ítélte egy 12–13 évre visszanyúló ügyben folytatólagosan, különösen nagy értékre, üzletszerűen elkövetett sikkasztás és más bűncselekmények miatt.
- Korábban írtunk arról, hogy eltűnt a „dr.” titulus a neve elől, pedig a „megoldóember” évek óta így írta alá a dokumentumokat, és még az email címében is szerepelt a „dr.”
- Messzire nyúltak a szálak csődtanácsadó cégének figyelemre méltó csődjéről.
- Amúgy ismert alakja volt a futballstadionokat biztosító őrző-védő biznisznek, ezen az ágon szokták összekapcsolni az FTC-t elnöklő Kubatov Gábor köreivel. A Fidesz pártigazgatója beperelte lapunkat, amiért egy lapon említettük Mikóval, de a Kúria jogerősen a 24.hu-nak adott igazat.
- Szerepelt a hírekben a szex- és korrupciós botrányba belebukott győri polgármester, Borkai Zsolt ügyével kapcsolatban is, mint, aki a jachton rögzített szexvideó holléte utáni kutakodást segítette.
- Felbukkant a dunaújvárosi acélmű, az ISD Dunaferr Zrt.-ért folyó harcban: „zsoldosokkal” érkezett a vasmű bevételére.
- Egyik főszereplője annak a titkosszolgálatokat súroló ügynek, amely egy kicsiny borsodi hadiipari cég körül forog. A Mikó által megszerezni óhajtott vállalkozás fő értéke egy 25 millió töltény gyártására alkalmas gépsor lenne, ami egyszerűen eltűnt.