Augusztus elején hírt adtunk róla, hogy a gödi Samsung-gyárból származó fémhulladék mellett selejtes akkumulátor-hulladékot is felhalmoztak a Heves megyei Abasár község határában, egy tűzvédelem nélküli épületben. Amint az Átlátszó kiderítette, olyan akkumulátor-gyárból származó hulladékot halmoztak fel az egykori honvédlaktanya mögött lévő egyik csarnokban, mint a júliusban feltárt ikladi illegális lerakóhelyen. Augusztus 11-én elrendelték az 1700 tonna illegálisan tárolt akkuhulladék elszállítását.
A portál most azt is megírta, hogy egy augusztus 25-én megjelent legújabb hatósági közlemény szerint a kormányhivatal végül százmillió forintos bírságot szabott ki az engedély nélküli hulladék-tárolásáért. A szűkszavú közleményben szereplő tényeken kívül azonban több meglepő információ is kiderült az Átlátszó által fellelt büntető határozatból.
A június 19-i ellenőrzés során felvett jegyzőkönyvek szerint Abasáron két épületben találtak nagy mennyiségű akku-hulladékot. Az épületekben lévő erős vegyszer-szag miatt a katasztrófavédelem műszeres méréseket végzett, s az egyik csarnokban a szerves oldószer-koncentráció mértéke meghaladta a riasztási szintet – ezért csak kellő biztonsági intézkedések után lehetett az épületbe belépni és az ellenőrzést elvégezni.
Az egyik raktárban „hozzávetőlegesen” 5 776 darab, a másikban 3 240 darab acélhordót találtak, melyek három emelet magasan voltak raklapokra felpakolva – a hordók között voltak sérült fedelűek is. A hatóság a helyszíni szemlén összesen 9 016 darab hordót talált, a szállítóleveleket csak később kapta meg a vállalkozótól, amin már 11 088 hordó szerepel, ekkora mennyiség 2 772 raklapon fért el. A hordókban lévő anyag súlya pedig összesen 1 729 tonna.
Többségükön a 19 12 12 HAK azonosító hulladék-kód szerepelt, ami nem-veszélyes, kevert hulladékot jelöl. „Az ellenőrzés során 1 db acélhordó felnyitásra került, melyben lezsákolva jól láthatóan a szerves oldószer szagot árasztó, úgynevezett »Jelly roll« hulladék található” – olvasható a határozatban.
Az abasári raktározáshoz hulladékgazdálkodási engedélyt nem tudott felmutatni a vállalkozó, Karácsony Tibor László. Azt viszont dokumentumokkal igazolta, hogy a hulladék tulajdonosa a SungEel Hitech Hungary Kft. – velük kötött szerződést és a szállítóleveleken ez a cégnév szerepelt. A dél-koreai tulajdonú SungEel Kft.-nek Szigetszentmiklóson és Bátonyterenyén van akkumulátor-újrahasznosító üzeme, melyekben már több baleset, sőt haláleset is történt. A bátonyterenyei üzem tevékenységét a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal a hulladékgazdálkodás rendjének többszöri megsértése miatt augusztus 23-án felfüggesztette.
A cikk említ egy augusztus 8-i határozatot is, amely megállapítja, hogy a SungEel HiTech Hungary Kft. által 19 12 12 HAK azonosító kóddal jelzett és az abasári telephelyen engedély nélkül gyűjtött hulladék valójában veszélyes, és a 19 12 11 HAK azonosító kód alá tartozik. A bátonyterenyei üzemben tavasszal talált több mint ezer fémhordón az abasári hordókkal megegyezően a 19 12 12 kód, azaz a nem-veszélyes hulladék-jelölés szerepelt.
A dokumentumból az is kiderül, hogy a júliusi hatósági ellenőrzések után magát az eljárást a Kormányhivatal csak az Átlátszó cikkének megjelenése után, augusztus 9-én, indította meg.
A cikkben megemlítik azt is, hogy a két abasári ingatlan a tulajdoni lapjuk bejegyzése és a természetvédelmi védettség alatt álló területek listája szerint Natura 2000 besorolású területek.