Gazdaság koronavírus

A kijárási tilalom tovább csökkentheti az albérletárakat az egyetemvárosokban

Felemás eredményekkel zárta a szeptembert a magyarországi albérletpiac – áll az ingatlan.com legfrissebb elemzésében.

Az országszerte bérbe vehető lakások díjainak alakulását ismertető KSH-s lakbérindexükből kiderül: idén szeptemberben 5 százalékkal voltak alacsonyabbak az albérletárak az egy évvel korábbinál. Ezen belül a fővárosban stabilizálódni látszik a 10-15 százalékos éves árcsökkenés, míg az ország többi részében inkább stagnálnak a bérleti díjak éves összevetésben – értékelte a legújabb eredményeket Balogh László vezető gazdasági szakértő. A frissen bejelentett, koronavírus-járvány terjedését gátló intézkedések azonban a szakember szerint átrajzolhatják az albérletárakat az év hátralévő részében.

Idén a koronavírus írja át a bérleti díjakat

A szeptember minden évben új időszakot hoz az albérletpiacon, a hónap kezdetén a tanév indulása miatt véget ér a nyári albérletszezon, amely a korábbi években bérletidíj-emelkedést hozott. Az idei év teljesen rendhagyó a koronavírus-járvány miatt, amely bizonytalanná, változékonnyá tette a piacot Balogh László szerint.

A szakértő azt is hozzátette, hogy mivel a felsőoktatás novemberben ismét a digitális térbe költözik, ezért sok hallgató költözhet haza, aminek következtében tovább nőhet a kiadó lakások jelenleg is rekordnagyságú kínálata. A megüresedő lakások miatt bővülő kínálat pedig minden bizonnyal további bérletidíj-csökkenést okozhat az év hátralévő részében.

A helyzet nyertesei azok az egyetemisták és főiskolások lehetnek, akik a kollégiumok bezárása miatt albérletbe költöznek, mivel ők Budapesten már több mint 14 ezer, országos szinten pedig több mint 21 ezer kiadó lakásból tudnak válogatni. A fővárosi kínálat az elmúlt egy évben 62 százalékkal, a többi egyetemvárost is magában foglaló országos kínálat pedig 42 százalékkal növekedett az ingatlanos cég adatai alapján.

A budapesti albérletárak 2017-et idézik

A fővárosban jelenleg átlagosan havi 140 ezer forintért kínálják bérlésre a kiadó lakásokat, ami 15 százalékkal alacsonyabb összeg, mint amit a koronavírus-járvány megjelenése előtt kértek a tulajdonosok. A szakértő szerint utoljára 2017 novemberében voltak ilyen alacsonyak az átlagos havi bérleti díjak.

A többi egyetemvárosra inkább az árak stagnálása volt jellemző, így Debrecenben most havonta átlagosan 110 ezer, Győrben 100 ezer, Pécsen pedig 90 ezer forintért lehet kibérelni egy lakást. Az olcsóbb egyetemvárosok közé tartozik Nyíregyháza, Miskolc és Eger , ahol 80 ezer, 84 ezer és 90 ezer forint a havi átlagos bérleti díj kínálatukban.

Kiemelt kép: Ivándi-Szabó Balázs / 24.hu

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik