A „Microsoft-függő” magyar kormányzat több ezer különféle szoftvert és kapcsolódó szolgáltatást vásárol az amerikai cégtől a következő két évben. Az üzletet egy magyar viszonteladó-hálózaton keresztül bonyolítják.
A Microsoft a múlt héten a Wall Street Journalban ismerte el hivatalosan, hogy az amerikai igazságügy-minisztérium és a tőzsdefelügyelet nyomozást folytat ellene. Az amerikai gazdasági lap szerint a hatóságok a magyar állami beszerzések körül kutakodnak, mert a jelek szerint a közvetítőcégek a szoftvereket teljes áron vagy túlárazva adták a magyar kormányszerveknek, holott a Microsoft-központ jelentős árengedményt nyújtott a termékekre. Az így keletkezett hatalmas nyereség sorsa egyelőre ismeretlen, a hatóságok a pénz útját próbálják felderíteni.
A Microsoft a nyomozással összefüggésben tavaly év végén lényegében felszámolta a magyar kormányzattal közvetlenül üzletelő viszonteladói hálózatát. Az európai piacot felügyelő Microsoft Ireland négy úgynevezett LAR-partnerrel szakította meg az együttműködést, egyedül a T-Systemst tartotta meg a régi viszonteladók közül.
A partnerhálózat drasztikus szétverése miatt a 2017 augusztusában megkötött 20 milliárdos keretmegállapodás valamennyi nyertes konzorciuma bedőlt, a kormányzati szerveknél hónapokig akadoztak az it-beszerzések. A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) tavasszal végül gyorsított közbeszerzést írt ki, amelyen már új konzorciumok indultak egy 30 és egy 10 milliárdos összértékű üzlet reményében.
Ekkor tűnt fel a kisebbik, disztribútor-kategóriában az IMG Solution Kft. is.
Az áprilisi választások előtti napokban a miniszterelnökkel és idősebb Orbán Győzővel együtt nézte a felcsúti meccset.
A cég sikereiről a Direkt36 cikkezett korábban, és az oknyomozó portál írta meg azt is, hogy Orbán Győzőt és Szentgyörgyit sportbarátság köti össze. A miniszterelnök öccse tiszteletbeli elnök volt egy olyan birkózóegyesületnek, amelyben Szentgyörgyi Gábor is részt vett, sőt közösen képviselték az egyesületet egy külföldi utazáson.
A Vecsésről indult vállalkozás forgalma tavaly megközelítette a 6 milliárdot, a közel 1 milliárdos nyereségből pedig Szentgyörgyi és tulajdonostársa 650 milliót simán ki is vehetett osztalékként.
A siker legfőbb pillére, hogy az állami cégek egy ideje előszeretettel rendelnek informatikai termékeket az IMG Solution-tól még akkor is, ha jóval drágábban kínálja azokat a versenytársainál.
Egy, a Microsoft szoftverbeszerzéshez hasonló állami keretszerződés résztvevőjeként például úgy választotta ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal az IMG-t nagy mennyiségű nyomtató leszállítására, hogy a cég tette a legdrágább ajánlatot.
A Direkt36 január végén számolt be arról, hogy egy, az IMG és a vele együttműködő cégcsoport közel 1 milliárd forintos ajánlattal lett a pályázat győztese, miközben az összes többi pályázó ennél alacsonyabb árat ajánlott. A hat pályázó között volt olyan, amely 314 millió forintért vállalta volna a megbízást. Végül azonban öt versenyzőt kizártak, így a 999,3 millió forintos ajánlatot tevő cégcsoport nyert.
Kiemelt kép: AFP