A paksi erőművet tulajdonló állami társaság adózott eredménye tavaly 4,8 milliárd forinttal kevesebb lett, mint 2016-ban.
Főként az árbevétele csökkent, 174,7 milliárdról 170,1 milliárdra, azaz 4,6 milliárd forinttal. Ezen belül a villamosenergia-árbevétel a legnagyobb tétel, itt 4,5 milliárdos volt a visszaesés.
Ugyanakkor nőttek bizonyos költségtételek is, például a menedzsmentdíj (+2,4 milliárd forinttal), valamint nőttek az építményadó költségei (+2,3 milliárd) és a céltartalékképzés (+2,9 milliárd). Viszont leírták a teljes 3. blokk értékcsökkenését (-4,6 milliárd forint). Így az üzemi eredmény is rosszabb lett, a bázis évi értékhez képest 8,6 milliárddal csökkent.
Az erőmű területén vagy azon kívül az utóbbi időben többször történtek üzemzavarok, meghibásodások, így le kellett állítani a 3-as, az 1-es, és a 4-es blokkot is. Elektromos elosztók, hőmérsékletmérők mondták fel a szolgálatot. A blokkok leállítása ugyanakkor a nukleáris biztonságot nem érinti.
A létesítményben változatlan létszám (2488 fő) mellett 3 milliárddal nőtt a bérköltség, összesen 29 milliárdra. A beszámoló szerint a bérköltség azért nőtt, mert 10 százalékkal kellett emelni a béreket, illetve magasabb felmentési bért is fizettek. E mellett a kapcsolt szállítókkal szembeni kötelezettségek is 4,4 milliárd forinttal nőttek, főként az MVM Zrt. által 2017. évre kiszámlázott bruttó 6,2 milliárd forintos (nettó 4,9 milliárdos) menedzsmentdíj miatt.
Az MVM fő médiabeszállítója a Szijjártó Péter barátjaként ismert Kuna Tibor cégei, a Trinity és a Young and Partners.
Kiemelt képünk: MTI Fotó / Sóki Tamás