A Népszava szerint a kormány Brüsszelbe elküldött konvergenciaprogramja egyértelművé teszi, marad a szegényellenes politika. A kormány évi 4-5 százalékos gazdasági növekedéssel számol, de a szociális háló működtetésére 1,3 százalékkal kevesebbet szán, jegeli a családi pótlékot.
Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke a lapnak azt mondta, egyik sem jó irány, a családi pótlékot ideje lenne akár kétszeresére is növelni, hiszen a nullaszázalékos infláció a múlté, a korábbi pénzromlást is figyelembe véve a négyéves ciklus végére még kevesebbet ér majd a családi pótlék.
Ez a politika
az alacsony jövedelmű családokat sújtja, miközben a magas jövedelműeknek adókedvezmények formájában lényegesen nagyobb kedvezményeket nyújt.
Ez a juttatási rendszer torz, igazságtalan – mondta a szakszervezeti vezető, aki a nyugdíjminimum 28 ezer forintos összegét is megduplázná, miként Hegyesiné Orsós Éva is. Az Életet az Éveknek Országos Szövetség elnöke emlékeztetett rá, hogy még mindig sok a létminimum – 88 ezer forint – alatti nyugdíj. 2-3 év alatt legalább a 88 ezer forint alatti nyugdíjakat korrigálni kellene.
Az elmúlt két évben komoly veszteség érte a nyugdíjasokat, mert a nyugdíjemelés megmaradt az infláció követésénél, de jelentős nettó bérkiáramlás történt, amit a korábbi svájci indexálás (a pénzromlás üteme mellett) figyelembe vett. Ez jóval kedvezőbb volt a nyugdíjasoknak.
A szövetség elnöke jelezte, már két éve szeretnének erről tárgyalni Orbán Viktorral, mert nem az Erzsébet-utalvány a megoldás. Hiába ígéri a konvergenciaprogram, hogy megőrzi a nyugdíjak reálértékét, ha marad az inflációkövető rendszer, a nyugdíjasok nagy többsége leszakad, ezért a legtöbb nyugdíjas szervezet ettől a módszertől elköszönne.