A magyar UPC-t is üzemeltető Liberty Global eladja a német, a magyar, a román és a cseh tevékenységeit a Vodafone-nak – jelentette be a társaság szerdán reggel, írta a Portfolio.hu.
A megállapodás feltételei már úgy tudni, véglegesek, a tranzakció értéke eléri a 18,4 milliárd eurót (IFRS szerint). A felvásárlás még az Európai Bizottság jóváhagyására vár, ami a cég várakozásai szerint 2019 közepén zárulhat le.
Már 2014-ben is írtak arról, hogy esetleg sor kerülhet egy ilyen tranzakcióra. A Liberty Global amerikai távközlési és televíziós cég, és egyben az egyik legnagyobb kábeltelevíziós szolgáltató Európában. Már egy ideje együttműködik a Vodafone-nal, 2015 júniusában tárgyalásokat kezdtek esetleges partneri megállapodásokról. 2016-ban holland tevékenységeiket egyesítését jelentették be, írta a gazdasági szakportál.
A Telenor négy leánycégét, köztük a magyart is nem régiben adták el, 2,8 milliárd euróért a cseh PPF-csoportnak.
Mi várható utána?
A tranzakciót követően a Vodafone Magyarország országos szinten a második olyan szolgáltatóvá válik, mely képes saját hálózatán a konvergens szolgáltatások teljes spektrumát nyújtani. A felvásárlás után, a Vodafone-nak Magyarországon, a mobil piacon hozzávetőlegesen 25%, a vezetékes szélessávú szolgáltatások piacán hozzávetőlegesen 24%, a kereskedelmi televíziózás piacán pedig hozzávetőlegesen 19% körüli részesedése lesz. A felvásárlás átalakítja a Vodafone vezetékes és konvergens stratégiáját Németországban és a kulcsfontosságú közép-kelet-európai piacokon, kiegészítve a vállalat meglévő mobilkommunikációs tevékenységét, derült ki a vevő közleményéből.
A megállapodás eredményeként a Vodafone Magyarország országos szinten a második olyan szolgáltatóvá válik, mely képes teljeskörű konvergens szolgáltatások nyújtására. A mobil üzletágban hozzávetőlegesen 25%, a vezetékes szélessávú üzletágban hozzávetőlegesen 24%, a kereskedelmi televíziós üzletágban pedig hozzávetőlegesen 19% körüli piaci részesedése lesz. Ezáltal a lakossági és vállalati ügyfelek egyaránt fejlettebb innovatív szolgáltatást és a tartalmakhoz való jobb hozzáférést kapnak több platformon keresztül, mindemellett kiemelkedő hálózati sebességet és minőséget élvezhetnek majd.
A UPC Magyarország felvásárlásával olyan konvergens kihívóvá válunk, amely országos szinten képes a konvergens szolgáltatások teljes spektrumát nyújtani, beleértve a mobil, a vezetékes szélessávú és televíziós szolgáltatásokat. A lakossági és vállalati ügyfelek egyaránt élvezhetik majd az élénkülő verseny előnyeit az innovatív szolgáltatások és a hálózatfejlesztés területén is
– nyilatkozta a tranzakció kapcsán a Vodafone Magyarország vezérigazgatója, Amanda Nelson.
Stratégiánk egyértelműen az, hogy az egész országban elérhetővé tegyük konvergens szolgáltatásainkat, lehetővé téve, hogy a lakossági és vállalati előfizetők Magyarország egész területén kiegyensúlyozottan magas minőségű szolgáltatást élvezhessenek
– tette hozzá.
Maradhatnak az UPC-sek
A Vodafone jelenleg is fontos befektető és munkáltató Magyarországon. Összesen mintegy 3200 embert foglalkoztat budapesti irodájában és a szintén Budapesten található nemzetközi szolgáltató központjában, valamint további mintegy 600 kollégát a miskolci ügyfélszolgálatán. A Vodafone üdvözli és nagyra értékeli a UPC vezetőségének és munkatársainak szakértelmét, velük szorosan együttműködve fogja megvalósítani a két cég integrációját.
A UPC Magyarország vezetőségének és munkatársainak a Vodafone lehetőséget fog biztosítani arra, hogy felelős szerepet töltsenek be az egyesített vállalatnál, kamatoztatva tudásukat és tapasztalatukat a kábel, vezetékes és televíziós szolgáltatások valamint egyéb szakterületeken. A munkatársak számára ezen felül a Vodafone Csoporton belül nemzetközi karrierlehetőségek széles köre is elérhetővé válik.
A Vodafone Magyarország elsődlegesen a mobilpiacon aktív, és jelenleg nincs számottevő jelenléte a vezetékes piacon, habár sikeresen pályázott 168 járásból kettő esetében magyar állami támogatásra szélessávú hálózat kiépítésére. A UPC ugyanakkor döntően kábelszolgáltató, mely a Vodafone hálózatán keresztül nyújt virtuális mobilszolgáltatást. Az átfedés minimális, így a felvásárlás nem lesz negatív hatással a versenyre. A Vodafone belépése a konvergens szolgáltatások piacára kifejezetten erősíteni fogja a versenyt azáltal, hogy az országos konvergens szolgáltatók száma kettőre nő, miközben a többi szolgáltató is megtartja erős versenyképességét, reméli a cég.
Jól járhatnak a fogyasztók is vele?
A UPC Magyarország felvásárlása része a Vodafone európai digitális hálózatokba történő jelentős befektetésének. E befektetés révén a Vodafone Európa vezető új generációs hálózati (NGN) infrastruktúra tulajdonosává válik 54 millió vezetékes/optikai háztartás internet-előfizetővel, összességében pedig 110 millió háztartás és vállalkozás elérésével, megerősítve a legjelentősebb kihívói pozícióját az európai vezetékes piacon, konvergens szolgáltatásokat nyújtva lakossági és vállalati ügyfeleknek egyaránt.
A megállapodás álláspontjuk szerint felgyorsítja a konvergens vezetékes, mobil és televíziós szolgáltatásokhoz való hozzáférést Magyarországon, Németországban, Csehországban és Romániában. A Vodafone és a Liberty Global által Közép- és Kelet-Európában nyújtott szolgáltatások messzemenően kiegészítik egymást és egyesítik a Liberty Global 1,8 millió szélessávú és 2,1 millió TV előfizetőjét a Vodafone 15,8 millió mobil előfizetőjével.
Az egyesített vállalatnak számos új, konvergens szolgáltatásra nyílik lehetősége országosan lakossági és vállalati ügyfelek számára egyaránt. A Vodafone márkaismertségére, kiterjedt értékesítési hálózatára és méretére alapoz, és az egyesített vállalat növekedésének felgyorsulására számít. A tervek között szerepel a Liberty Global kiváló minőségű vezetékes szélessávú, telefonos és televíziós szolgáltatásainak keresztértékesítése a Vodafone meglévő előfizetői számára.