A Napi.hu összehasonlította a költségvetés kiadásait 2010-2015 között. Az jött ki, hogy:
- egyre drágábban működik az állam
- befagytak a szociális, oktatási, egészségügyi kiadások
- jelentősen nőttek az egyéb gazdasági támogatások(“rezsicsökkentés”)
- több pénz kell az államadósság finanszírozására.
A legdurvább pénzköltés a gazdaság államosításánál figyelhető meg. Öt évvel ezelőtt az állam gazdasági célú kiadásai még csak 2462 milliárdra rúgtak évente, idén ez már 4172 milliárd forint lesz, vagyis a növekedés 69 százalékos. Csak az elmúlt hónapokban két bankot is vett a kormány – ez pedig még súlyos milliárdokba fog kerülni az adófizetőknek.
Oktatás
A legfájóbb terület az oktatás. Ha egy ország a jövőjébe akar befektetni, akkor jól teszi, ha az közoktatást fejleszti. Az Orbán-kormány azonban ezzel a vélekedéssel teljesen ellentétes oktatáspolitikát folytat.
Drasztikusan csökkent az alapfokú oktatás támogatása: míg 2010-ben még 881 milliárdot költöttek erre, idén már csak 370 milliárd forint jut – igaz, eközben fordítottan nőtt az egyéb oktatás – így az alapfokú oktatás költségeinek csökkenése a mutatottnál kisebb lehet – de az irányt jól jelzi. A középfokú oktatási kiadások évi 352 milliárdról, 217 milliárdra csökkentek, míg a felsőoktatás támogatása beragadt a 2010-es szinten: jövőre 485 milliárdot költenek erre a célra.
További részletek a lapban.