Az MTI-nek szerdán eljuttatott összeállításban a Takarékbank elemzői kifejtették, bár a világgazdaság növekedési kilátásai az elmúlt negyedévben nem javultak, a külső környezet továbbra is kedvező a magyar gazdaság számára.
A legjelentősebb gazdaságkutató intézetek és fejlesztési szervezeteknek a világgazdaság egészére vonatkozó, két- három éves kitekintésű előrejelzései nagyjából megfelelnek az előző negyedévinek, de lényeges kockázatot jelent a Brexit lehetősége – állapítják meg. Egy esetleges brit kilépés az európai pénzügyi rendszert, áttételesen pedig a reálgazdaságot is megrengetné, miközben újra nyomás alá helyezné a sérülékenyebb gazdaságokat.
Magyar növekedés – fék után gáz
A magyar GDP növekedése az idei év első negyedévében nagyot fékezett, 0,9 százalékra lassult éves GDP-bővülési ütem az EU-n belül a leggyengébbek közé tartozott, negyedéves alapon pedig még zsugorodott is a gazdaság, 2012 negyedik negyedévét követően első alkalommal.
A lassulás az új EU-s költségvetési ciklus keretében rendelkezésre álló források kezdetben kevésbé intenzív felhasználása miatt várható volt, emellett termékváltási folyamatok miatt számos jelentős ipari kapacitás kihasználtsága is csökkent az első negyedévben.
A Takarékbank előrejelzése szerint az inflációs nyomás mérsékelt marad, amit az adócsökkentések és az alacsony energiaárak is támogatnak, várakozásuk szerint 2016-ban egy év vége felé bekövetkező kisebb gyorsulás eredményeként az éves átlagos infláció 0,7 százalék lehet, míg 2017-ben 2,1 százalékos infláció valószínűsíthető, azonban a mutató ennél alacsonyabb is lehet jövőre.
A munkaerőpiacon ismét meglódult a foglalkoztatás bővülése, amelyet ráadásul túlnyomó részben az elsődleges munkaerőpiac állásteremtése vezérel, bizonyos ágazatokban már korlátot jelent a munkaerő-kínálat elégtelensége. A tavalyi 6,8 százalék után a munkanélküliségi ráta több mint egy teljes százalékponttal csökkenhet idén, 2017 átlagában pedig már csak 5,3 százalékos munkanélküliség várható a Takarékbank szerint.
Az egyensúlyi folyamatok továbbra is biztatóan alakulnak, és erőteljesen javulnak a külső egyensúlyi mutatók.
– írja elemzésében a Takarékbank.