A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) közleményt adott ki szerda este a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) küldöttgyűlésén történtek kommentálására.
Ebben (lásd a baloldali keretest) az áll elsősorban, hogy a BKIK üdvözli az MKIK döntését. Vagyis azt, hogy nem született döntés a kötelező kamarai tagságról.
Az MTI beszámolója ezzel szemben így kezdődik: MKIK-küldöttgyűlés: támogatják a kötelező kamarai tagság bevezetését (lásd a jobboldali keretest). Az MKIK honlapján is ezzel a címmel szerepel beszámoló. Megpróbáltuk tisztázni, hogy végül is mi történt, ki mit támogat és mit nem.
BKIK: nem fogadták el az előterjesztést
A BKIK megkeresésünkre eljuttatta azt a közleményt, amit csütörtökön egyszer már megkaptunk tőlünk, és amit egyébként szerdán este az MTI-nek is elküldtek.
Ehhez csak annyit fűztek hozzá: az MKIK küldöttgyűlése nem fogadta el a kötelező tagságra vonatkozó előterjesztést. Azonban Parragh László helyszínen előadott szóbeli előterjesztését igen, mint vitaindító anyagot.
Parragh: támogatták a vitaanyagot
Az MKIK elnöke, Parragh László érdeklődésünkre azt mondta, egyszerű tisztázni a kérdést.
Ő is megerősítette, hogy az írásbeli előterjesztést nem fogadták el (mert a BKIK vitatta). De a szóban elhangzott előadását, mint vitaindítót igen. S ebben benne volt, hogy szorgalmazzák a kötelező kamarai tagság bevezetését.
Parragh azt is hozzátette: az MKIK egyébként nem dönthet a kötelező kamarai tagság kérdéséről, sem a kamarai tagság. Ez ugyanis a parlament jogköre.
Vagyis a küldöttgyűlés nem is dönthetett a kötelező kamarai tagságról. Legfeljebb arról, támogatják-e. És erre igent mondtak, éppen a vitaindító anyag kapcsán.
Parragh szerint egyébként hosszas vita várható még a témában. Ami nem véletlen.
Hatékonyság, támogatás és ami vele jár
Az MKIK elnöke szerint működik az a gazdaságpolitikai irány, amit a kormány visz, és ennek a kamara is részese, partnere. Az MKIK szeretné még jobban támogatni a programot, segíteni a magyar gazdaságot.
A kormány is nyitott arra, hogy további jogosítványokat adjon át a gazdasági önkormányzatnak (vagyis a kamaráknak). Ehhez pedig az kell, hogy hatékonyabb legyen a működésük.
A kötelező kamarai tagság bevezetésével párhuzamosan egyébként jogköröket vonnának el a területi kamaráktól, így például a BKIK-tól is – tette hozzá.