Gazdaság

Tetszik az IMF-nek a februári reformok iránya

A februárra ígért strukturális átalakítások iránya jó, fontos azonban, hogy az intézkedések a fenntarthatóságot szolgálják - közölte az IMF magyarországi képviseletének vezetője.

Iryna Ivaschenko szerint “a fenntartható költségvetési kiigazítás segíthet Magyarország megítélésének javulásában.” A februárra ígért szerkezeti átalakítások számos elemét a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői is szorgalmazták már – számol be a Magyar Nemzet.

“Ilyen például a jóléti rendszer átalakítása: a rendszer fenntarthatóságát javítani lehetne az ellátások célzottabbá tételével” – mondta Ivaschenko. Hozzátette: kedvezően hatna a foglalkoztatásra, a költségvetésre és a növekedésre, ha a jóléti reform ösztönözné a polgárokat a munkaerőpiacra való visszatérésre.

Az alkotmányba beépített államadósságfék elképzeléséről Irina Ivaschenko elmondta, hogy a költségvetési szabályok létrehozása jó irányba tett lépés lenne.

Az IMF-től felvett hitel fel nem használt részének visszafizetéséről Ivaschenko elmondta, hogy Magyarország akadályok és büntetőkamat nélkül határidő előtt visszafizethet hiteleket. “A döntés meghozatalakor azonban érdemes megvizsgálni a visszafizetésnek a tartalékok szintjére, az adósságszolgálatra vonatkozó hatását” – tette hozzá.

A magán-nyugdíjpénztári rendszer átalakításáról Ivaschenko hangsúlyozta, hogy az IMF a költségvetési fenntarthatóságra gyakorolt hatás miatt aggódott, mert megnövekedtek a nyugdíjkiadásokkal összefüggő hosszú távú állami kötelezettségek.

A magán-nyugdíjpénztári vagyon egy részét folyó kiadásokra fordítják, ami nem jelent mást, mint a jövő generációitól való kölcsönzést. Mindezek mellett egyszeri adósságcsökkentésre költeni ezt a pénzt jobb, mintha elköltené a kormány. További strukturális intézkedésekkel kell azonban biztosítani, hogy az adósságcsökkentés folytonos legyen.

Irina Ivaschenko leszögezte: “A gazdaság szempontjából az intézményrendszert gyengítő intézkedések, mint például a Költségvetési Tanács megszüntetése vagy az Alkotmánybíróság szerepének csökkentése, negatív hatással lehetnek a hosszú távú stabilitásra, így a befektetői bizalmat gyengíthetik.”

AJÁNLOTT LINKEK:

Elismerő hang az IMF-től (MNO.hu)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik