Gazdaság

Gazdasági nonszensz az euró a krízispróféta szerint

"Abszolút elhibázott konstrukciónak", "gazdasági nonszensznek" nevezte az eurót Max Otte közgazdászprofesszor.

A korábbi rögzített árfolyamos rendszer jobb volt, mivel nem kényszerített egymástól eltérő nemzetgazdaságokat “egyetlen közös devizaernyő alá”. Az euró megszüntetését azonban nehéz ügynek tartja a német wormsi főiskola általános és nemzetközi üzemgazdaságtan tanára, mivel a teljes európai politikai elit az euróhoz kötötte saját sorsát.

Max Otte szerint a krízist eleve az euró okozta, és a spanyol ingatlanpiaci válságot is az váltotta ki, hogy Spanyolországban elérhetővé tette az alacsony német hitelkamatokat. A közös deviza “gazdasági nonszensz, de nem lehet egykönnyen megszabadulni tőle”.

A professzor szerint sokat segítene a helyzeten néhány perifériális tagország elbocsátása az euróövezetből. A kialakult helyzettel kapcsolatban lát azonban egy “halvány reménysugarat” is a horizonton: “Ha az euró valaha is összeomlik, akkor egy valóban demokratikus Európa jöhet létre, egy olyan, amelyik polgárai érdekeit szolgálja.”

A “Jön a Krach” (Der Crash kommt) könyvének 2006-os megjelenése óta a “német krízisprófétaként” ismert Max Otte lehetségesnek tartja Görögország, Portugália, Spanyolország és Írország pénzügyi megmentését. Amennyiben azonban a válság eléri Olaszországot, akkor “már tényleg nagy lesz a baj” – még akkor is, ha a professzor maga ezzel a lehetőséggel nem számol.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik