piaci pletykák is szárnyra kaptak a Matáv-tulajdonos SBC amerikai távközlési cég minapi döntése előtt. Kevesen voltak, akik azt jósolták, ami végül is történt: az SBC, megelégelvén a partneri rivalizációt a Deutsche Telekommal (DT), úgy döntött, hogy vérbeli pénzügyi befektetőként viselkedik. Jelesül, amikor korábbi befektetésének sokszorosát, nem kevesebb mint 220 százalékos profitot tudhat magánál, egyszerűen kivonul a piacról.
A lépés, még ha az időzítés a meglepetés erejével hatott is, logikus folyománya a két cég itteni stratégiájának. Az amerikaiak az 1993-as privatizáció óta mindvégig inkább a pénzügyekre, a számvitelre, a cég operatív működésére összpontosítottak, míg a DT szakmai befektetőként elsősorban a stratégiai célokra fókuszált. Nem véletlenül: a német távközlési óriásnak ez volt az egyetlen igazán sikeres beruházása külföldön. Az olaszországi és más nyugati bevásárlási kísérletek nem nagyon jöttek be a cégnek, a legfőbb terjeszkedési terepnek Közép- és Kelet-Európa maradt tehát. A társaságnak a Matávval vélhetően hosszú távú elképzelései vannak, így foggal-körömmel védte pozícióit. Nem meglepő az sem, hogy az első adandó alkalommal rácsapott a felszabaduló 30 százalékos részvénypakettre, hogy – a piaci árfolyamnál csak kissé drágábban – többségbe kerüljön a magyar távközlési vállalatban. A terep most már teljes mértékben a németeké, jóllehet jogi szempontból nem történt más, mint az, hogy a MagyarCom (formálisan ez a cég a Matáv tulajdonosa) belső tulajdoni szerkezete változott meg.
A piac egyelőre némi értetlenséggel, a tőzsdei árfolyam hektikus mozgásával reagált a tulajdonosváltás hírére. A részvényár minden bizonnyal akkor változna számottevően, ha a DT stratégiai elképzeléseiről érdemi információk szivárognának ki. A hétfői tranzakció logikus folyománya lenne az is, ha a DT a magyarországi “bázisról” további vásárlásokat hajtana végre a környező országokban. A pletykák egyelőre a szlovák telekommunikációs cég megszerzéséről szólnak. Hogy a piaci szóbeszéd hihető-e, az a DT-stratégia hitelességén múlik. –