Matolcsy Györgyöt – már amennyiben igaza lesz, és a magyar gazdaság valóban tartósan 7 százalék feletti növekedést fog produkálni. E hasábokon is gúny tárgyává tettük az azóta gazdasági miniszterré avanzsált Fidesz-programíró közgazdász bűvös hetes számát. Akkor járunk el korrektül, ha erről nem feledkezünk meg.
Most azonban még nem jött el a bocsánatkérés ideje. Nem azért, mert az első negyedéves GDP-adat kéttized százalékkal alatta marad a hétnek (ez még a hibahatáron belül lenne); sokkal inkább azért, mert korai még az öröm.
A makrogazdasági helyzet érdemi romlására ugyan mi sem számítunk. Semmi olyan veszélyforrást nem látunk, amely – a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban működők kivételével – a magyar gazdaság szereplőinek tartósan jó teljesítményét középtávon érdemben ronthatná. Ugyanakkor a nemzetgazdaság továbbra is sérülékeny, mert alapvetően ki van téve a világgazdasági konjunktúrának, arra pedig a kormánynak nincs semmi befolyása. Ezen a sérülékeny állapoton csakis jól átgondolt kormányzati beavatkozással és további intézményi reformokkal lehet enyhíteni.
Amennyire képes volt a kormány ellenállni a beavatkozás szirénhangjainak az orosz válság hónapjaiban, annyira engedett most – a mini-kőolajválság heteiben – a csábító erőknek.
Az importalapú gázár-képlet – legalább előre bejelentett ütem szerinti, fokozatos – bevezetésének további halogatása inflációs nyomást visz be a gazdaságba. Voluntarizmus abban reménykedni, hogy egy hatóság által kimondott ár tartósan érvényesülhet a piacon, annak ellenére, hogy a világgazdasági folyamatok mást diktálnának. A lefojtott értékviszonyok előbb-utóbb – de akkor már robbanásszerűen – utat törnek maguknak. Így van ez a gyógyszerárakkal is. Lehet persze árkartellt kiáltani a gyógyszergyártókra – a feltételezésnek valószínűleg van is némi alapja. Ez azonban nem takarja el a társadalombiztosítás érdemi reformjának hiányát.
Még két éve maradt az Orbán-kormánynak annak bizonyítására, hogy nem egyszerűen az elődei által megteremtett kedvező gazdasági feltételeket lovagolja meg, hanem valamiféle koncepciót követve végre hozzákezd a rosszul működő elosztórendszerek reformjához. –