Valahogy a világpolitika és a társadalmunkat érő csapások nem kedveznek az emberiségnek az elmúlt években: előbb a koronavírus-járvány, majd az orosz–ukrán háború hatásai nyomták rá bélyegüket a mindennapi életünkre. Ez állandó, a háttérben megbúvó feszültséggel jár, ami miatt a koncentrációnk alábbhagy, nem tudunk úgy teljesíteni sehol, ahogy szeretnénk, és a mentális, valamint fizikai állapotunk is megsínyli mindezt.
A minőségi alvás azért kulcsfontosságú ilyen életszakaszokban, mert segít fenntartani a jó egészségi állapotunkat, történjen bármi körülöttünk. Amennyiben az agyunk friss tud maradni, az immunrendszerünk pedig erős, máris előnnyel indulunk a hétköznapokban. A rossz vagy kevés alvás akár működésképtelenné is teheti a szervezetünket, nem véletlen, hogy az élet egyharmadát teszi ki ez a pihentető tevékenység. Temérdek biológiai folyamat zajlik ilyenkor a testünkben: az agy új információkat fogad be, az idegsejtjeink átszerveződnek, hormonok, fehérjék szabadulnak fel a tökéletes regenerációhoz.
Akit valamilyen módon megfosztanak a minőségi alvástól, ilyen tünetekkel számolhat:
- fáradtság,
- hangulatingadozás,
- koncentrációs nehézségek
- csökkent szexuális aktivitás,
- magas vérnyomás,
- súlygyarapodás.
Ezen túlmenően fogékonyabbak leszünk légúti fertőzésekre, veszélybe kerül a szív- és érrendszerünk egészsége, valamint csökken az agysejtjeink aktivitása, ezáltal romolhat például a döntéshozatali képességünk.
Mit tehetünk azért, hogy jobban aludjunk?
Az alváshoz szükséges hely: gyakori, hogy az emberek megfeledkeznek arról, hogy az alváshoz csendes és sötét helyiségre van szükségünk. A félig lehúzott ablakon át behallatszó zajok vagy a tévé melletti elalvás nemhogy nem kapcsolja ki teljesen az embert, de a háttérben negatív folyamatokat indít el. A fény egész egyszerűen rontja az alvásminőséget. Lehetőleg minden beszűrődő fénytől mentesítenünk kell a hálószobánkat, és akár az alvássegítő fülhallgatók kipróbálása is felkerülhet a listánkra, hogy teljesen el tudjunk lazulni.
Túl sok képernyőidő: a telefonunknak általában van olyan funkciója, amely jelzi, mennyi időt töltünk a képernyő nézésével. Ezt egyébként is érdemes korlátozni, lefekvés előtt mindenképp: a kék fény ébren tartja az agyat, ami miatt az nem tud „kikapcsolni”, ami ugyancsak negatívan hat az alvásminőségünkre.
Testmozgás: a sport szükséges ahhoz, hogy jobban aludjunk, de néhány órával a lefekvés előtt már ne nagyon vágjunk bele semmilyen testmozgásba. Engedjük el a jógát is, még abban az esetben is, ha csak a munkából hazaérve után lenne rá időnk. Az egészséges kifáradás segíti a jobb alvást, de célszerű késő délutánig (17:00-18:00-ig) befejezni mindenfajta sporttevékenységet.
Van, hogy rossz a koffein: a koffein serkentőszer, beindítja az agyat, javítja a sportteljesítményt, a munkavégzésünk minőségét. Egyben nem engedi, hogy a testünk kikapcsoljon, emiatt nem szabad energiaitalt, kávét, fekete teát szürcsölgetni néhány órával a lefekvés előtt. Noha ez attól is függ, hogy a szervezetünk milyen gyorsan bontja le a koffeint.
Alkohol: a szervezet képes meghatározni, mennyi alvásra van szükségünk. Teszi mindezt annak alapján, hogy mennyi ideje vagyunk ébren. Ehhez egy adenozin nevű vegyületet használ, ami a sejtjeinkben termelődik: ha a szintje alacsony, az ébrenlétért felelős agyi területek aktiválódnak. Az alkohol emeli az adenozin szintjét, így álmosabbak leszünk tőle, az alvásminőségünkre azonban negatívan hat. Az alkohol éjjel kezd felszívódni, majd kiürülni a szervezetből, ezáltal nehezíti a tökéletes alvást.
Megfelelő ágy: az alvás legfontosabb eleme a kényelmes ágy és a matrac, amin fekszünk. Nincs általános sablon, ami mindenkinél működik, de vannak szempontok, amelyek alapján jól választhatunk. A matracon tudni kell kényelmesen elnyújtózni, és fontos, hogy stabil maradjon a testsúlyunk alatt. A nagyon puha matrac hibás választás, mert a medence ilyen esetben mélyre süppedhet, ami derékfájást okozhat. A túl kemény matrac sem megfelelő, hiszen ezen a gerinc nem képes tartani a fiziológiás S-alakot – emiatt fontos akár több időt is rászánva kiválasztani, kipróbálni a számunkra optimális ágybetétet.
Vény nélkül kapható gyógyszer
A cikk a Phytotec Hungária támogatásával készült.