A prosztatának, magyarul dülmirigynek nevezett, dió nagyságú, barnás színű, mirigyes szerv a húgyhólyag és a medencefenéki izomzat között helyezkedik el.
A férfiak belső nemi szerveke, amely más szervekkel együttesen egyebek mellett az ondó termeléséért felelős, amely folyadéknak fontos szerepe van a spermiumok célba juttatásában.
Ahogy a férfiak idősödnek, a prosztata megnagyobbodhat, amelynek káros következményei lehetnek:
- csöpögés vizelés után
- nehéz vizelés
- akadozó vizeletsugár
- fokozott vizelési inger
- állandó, krónikus fájdalomérzet
Mikor van szükség prosztatavizsgálatra?
Valamennyi betegségre igaz, hogy orvosi vizsgálatra szükség van: egyrészt az egészségi állapotunkban bekövetkezett változás esetén a diagnózis felállítása és a kezelés megkezdése érdekében, másrészt pedig a komoly betegségek megelőzése, azaz prevenció céljából. Ugyanez igaz a prosztata vizsgálatára is! Mindenképpen keressünk fel urológus szakorvost, ha a prosztata megbetegedésére utaló tüneteink jelentkeznének, és járjunk rendszeresen szűrővizsgálatra, hogy megelőzzük a bajt!
Az USPSTF nevű, prosztatarák megelőzésével foglalkozó amerikai szervezet az 55 és 70 év közötti férfiak egyéni döntésére bízza a prosztata specifikus antigén, vagyis PSA szűrését. Hetven éves kor felett viszont már nem javasolják az antigén jelenlétének keresését.
Bizonyosan nem mindenki számára ismert az sem, hogy pontosan mi az az életkor, amelyet követően egy férfinak érdemes elmennie prosztatavizsgálatra.
Mikor és mennyit vizsgáltassuk magunkat?
Az általános javallat szerint a férfiaknak negyven éves korban érdemes beszélniük az orvosukkal a prosztatamegbetegedések kockázatáról és arról, hogy szükség van-e vizsgálatra.
45 éves kor fölött akkor kell évenként járni urológai vizsgálatra, ha előfordult a családban prosztatamegbetegedés, 55 éves koron túl viszont akkor is, ha nem. Emellett javasolják, hogy a férfiak tízévente végeztessenek kolonoszkópiát, azaz vastagbéltükrözést, vagy ötévente virtuális kolonoszkópiát (speciális komputertomográfiás, azaz CT-vizsgálat) a vastagbél, illetve a végbél rákos megbetegedésének kiszűrésére.
Kiemelt kép: iStockphoto