Élet-Stílus

Megéri kecsketejre váltani?

A tej rajongói szerint kevésbé hizlal, tele van vitaminnal és nem okoz allergiát.

Azok, akik már átváltottak tehéntejről kecsketejre állítják, hogy a tejnek egy egészségesebb változatát isszák, amiben több a vitamin és kevesebb a kalória. Ám az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy a kecsketej nemcsak jobb, de valamivel drágább is. Arra a kérdésre, hogy megéri-e a többletköltség, vagyis a kecsketej tényleg annyival jobb-e, szakemberek próbáltak választ adni.

Ha a tápérték szempontjából nézzük, akkor azt mondhatjuk, hogy – csakúgy, mint a tehéntej – rendkívül gazdag kalcium-, valamint vitamin- és ásványianyag-forrás. Egyedül B12 vitaminból tartalmaz kevesebbet: míg egy fél pohár tehéntej fedezi egy felnőtt napi B12 bevitelének kétharmadát, addig kecsketejből ehhez kilencszer ennyit kell inni.

Bár a B12-őt illetően alulmarad, a szervezet vasfelhasználására jó hatással van – legalábbis ezt állítják a spanyol Granada Egyetem szakemberei, akik hozzátették azt is, hogy a kecsketej cinkből és szelénből is bőségesen tartalmaz, ezzel pedig erősíti az immunrendszert.

Tévhit viszont, hogy az allergiások is nyugodtan fogyaszthatnák. A táplálkozási szakemberek szerint ugyanis aki allergiás volt a tehéntejre, akkor is az lesz, ha kecske vagy báránytejet iszik, már csak azért is, mert a protein, ami a tüneteikért felel mindhárom fajtában ugyanúgy megvan.

A szakemberek emellett nem javasolják a kecsketejet csecsemőknek és kisgyerekeknek, mert szerintük az ő szervezetüknek túl nagy mennyiségben tartalmazza a proteineket, amivel hasmenést, hányást és rosszullétet okozhat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik