Az egyik borzas gödényt március 28-án, szombaton a Tömörkény melletti Csaj-tavon, míg a másik példányt 29-én, vasárnap a Hortobágyi-halastavakon figyelték meg. A borzas gödény teljesen fehér színű madár, amelynek csőre a nászidőszakban sárgáról narancsvörösre színeződik. Nevét a tarkóján lévő, kontyot képező, borzas tollakról kapta. Kizárólag halevő, számos halfaj szerepel étrendjében, ezért tartózkodik előszeretettel kiterjedt halastavainkon – közölte a Magayr Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Iszik, mint a gödény
A gödény, vagy pelikán két faja – a rózsás és a borzas – is honos volt Magyarországon, ám a mocsarak lecsapolásával végleg eltűnt hazánkból – mondta el az FN-nek Berényi Zsombor, az MME munkatársa. A hétvégi észlelés nem több, mint egyszeri esemény: kóborló, ide tévedt állatokról van szó, a pelikán újbóli megtelepedésére nincs sok esély. A Hortobágyon és Szabolcs-Szatmár megyében vannak olyan élőhelyek, ahol egy-egy példány ideiglegesen megél, de a valódi megtelepedéshez, a költéshez olyan komplex, nagy kiterjedésű élőhelyre lenne szükség, amely még nem áll rendelkezésre.
Csak átutazóban (MME)
Hazánkban utoljára a XIX. században fészkelt a pelikán, mára azonban dél-kelet európai fészkelőhelyeire szorult vissza, amelyek közül legismertebb a Duna-delta mocsárvidéke. A népi kultúrában mégis mély nyomot hagyott, gondoljunk az „iszik, mint a gödény” kifejezésre. Ez feltehetően abból a megfigyelésből származik, hogy a pelikán torok- és csőrzacskójának köszönhetően meglepően nagy halfalatok, és az azokat kísérő tekintélyes mennyiségű víz eltüntetésére képes.
Hatalmas vízimadár
A borzas gödény testhossza 160-180, szárnyainak fesztávolsága 310-345 centiméter, testtömege 10-12 kilogramm. Alapszíne fehér, finom szürkésvörös árnyalással, a szárnytoll vége fekete, a fej és hátsó nyak tollazata borzas, üstökszerűen meghosszabbodott. A csőr szürkéssárga, a torokzacskó vérszínű, kékkel erezett, lába fekete – olvasható a wikipedia.hu-n. Társas madár, gyakran vadászik és röpül csapatban, fő táplálékát a halak teszik ki, melyeket a nagy kiterjedésű mocsarakban, folyótorkolatokban, édesvízű tavakban keres.
A vadászathoz hosszú csőrét és az alsó csőrkávához kapcsolódó, tágulékony bőrzacskót használja. Nagykiterjedésű mocsarakban, folyótorkolatoknál, fákon, bokrokon, nádasban telepesen fészkel. 2-3 tojásán 30-32 napig kotlik. Globálisan veszélyeztetett, vörös könyves faj, természetvédelmi értéke 250 ezer forint.