Róna Péterrel készített interjút a Magyar Hang, ebben a közgazdász többek közt a hazai inflációról is kifejtette nézeteit. Róna a beszélgetés elején leszögezte, hogy szerinte nem lesz egyszámjegyű infláció Magyarországon (a kormányfő ugyebár ezt ígérte korábban). A közgazdász szerint ez ugyanis:
egy álom az kormány részéről, ami nem fog megvalósulni.
Ezt a véleményét arra alapozta Róna, hogy a jelenlegi 25 százalék feletti inflációt csak olyan drasztikus intézkedések bevezetésével lehetne egyszámjegyűre letörni, amely intézkedéseknek egyelőre nem látni a jeleit. Jelezte, hogy az energiaárak világpiaci csökkenése például alig hatott a magyar inflációra. Ebből pedig következik Róna szerint, hogy itt valami olyan jelenség van, ami meggátolja, hogy a piaci folyamatok egyszámjegyű alá csökkentsék az inflációt.
A kormány nem mondhatja komolyan, hogy egyszámjegyű inflációt akar, amikor egy túlköltekező költségvetéssel állunk szemben.
Hozzátette:
semmiféle fiskális elmozdulás nem észlelhető, ami antiinflációs jelleggel bírna.
Róna hangsúlyozta: nem igaz, hogy a kormány komolyan gondolja az infláció 10 százalék alá szorítását, mert akkor más politikát csinálna. Az infláció visszaszorítása ugyanis szerinte csak recesszió árán mehetne végbe, de ilyet az Orbán-kormány láthatóan nem akar.
Recesszió nélkül egy 25 százalékos inflációt nem tud rendbe rakni a kormány
– tette hozzá.
Róna szerint ugyanakkor az infláció sokkal rosszabb, mint a recesszió, mert az infláció csak tovább rombolja a társadalmat és a szegénységet, a családi közösségeket, és 10-15 évre visszaveti a magyar társadalmat. Általános kritikája szerint pedig:
Magyarország lett az unió második legszegényebb országa, ezt az eredményt Orbánék hozták össze az elmúlt 12 évben.
Szerinte mind a kormány, mind a jegybank GDP-fétisben szenvedett korábban, amiből, úgy tűnik, Matolcsy György most kigyógyult, és a helyes útra lépett.
A teljes interjút itt látható.