Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében folytatódik áprilistól az új alapellátási ügyeleti rendszer bevezetése – írja a Népszava. A lap szerint ez lesz a következő országrész, amelyben az Országos Mentőszolgálat szervezi, irányítja ezt a szolgáltatást, továbbá az itt praktizáló háziorvosok „felkészítése” is megkezdődött.
Az új háziorvosi ellátás bevezetése után a lakosság által most még elérhető ügyeleti pontok mintegy harmada megszűnik: országosan 81 járásnak összesen 102 ügyeleti központja lesz. Ugyanakkor
Eddig 40 ezer lakosra jutott egy ügyeletes orvos, a terv megvalósulása esetén a jövőben hétköznaponként 90 ezernek, hétvégén 60 ezernek lenne egy felső fokú végzettségű ellátója.
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében az alapellátási körzetek közel hatoda üres. Ebből a legkritikusabb a vegyes praxisok helyzete, amelyek több, mint negyedében, a gyermekorvosi körzetek hetedében nincs tartósan orvos.
A mostani átszervezéssel ügyeleti időben a 1830-as számot hívhatják a megyében élők. Ezen a számon a mentőszolgálat diszpécsere adhat tanácsot vagy szükség esetén ügyeleti autót, súlyosabb esetben azonnal mentőt is küldhet a telefonálónak.
A Népszava úgy tudja, hogy az előzetes tervek szerint
Így járna Abaújszántó, Borsodnádasd, Csokvaomány, Emőd, Felsőzsolca, Gesztely, Múcsony, Nyékládháza, Pálháza, Rudabánya, Sajószentpéter, Szirmabesenyő, Szendrő, Tiszalúc.
Háziorvosi ügyelet tíz településen marad: Miskolcon, Ózdon, Kazincbarcikán, Mezőkövesden, Tiszaújvárosban, Encsen, Szerencsen, Sátoraljaújhelyen, Sárospatakon és Edelényben.