A helyzet Magyarországon is súlyos, különösen a nagyvárosokban, például Budapesten, illetve azok környezetében. Egyes térségekben a szennyezettség szintje gyakran haladja meg az Európai Unió által előírt határértéket. A Chicagói Egyetemen működő Energiapolitikai Intézet által kidolgozott index szerint egy átlagos magyar élete 4,3 hónappal rövidül meg a szennyezés egyik típusának, a szálló pornak (PM2.5) való kitettség miatt.
Még a tanulásra is hat
A laikus azt hihetné, hogy a légszennyezés főként a légzőszervekre jelent fenyegetést, a helyzet viszont ennél jóval komplexebb. Az évek során számtalan tanulmány vizsgálta, hogy milyen hatásokkal jár a kitettség, a kutatók pedig időnként egészen megdöbbentő eredményekre jutottak.
A légszennyezés a leggyakrabban a szív- és érrendszert terheli meg, de sok esetben a rák kialakulásának kockázatát is fokozza, illetve növelheti a daganatos betegek elhalálozásának esélyét. A kitettség születési rendellenességet, cukorbetegséget, halva születést és vetélést is előidézhet, de ronthatja a látást is. A kutatók szerint a rossz légminőség a gyermekekre kifejezetten nagy veszélyt jelent.
A szennyezés ráadásul mentális egészségünket is befolyásolja. A rosszabb légminőség hatására például nő a stressz szintje, a tartós kitettség miatt pedig a kognitív képességek is romolhatnak. Egyes elemzések alapján a levegő állapota még a gyermekek tanulására is hat – a szennyezett környezettől gyengül a tanulási képesség.
A kis lépések is számítanak
Az évek során a törvényi szigorításoknak köszönhetően a világ több térségében javulni kezdett a helyzet. A gyárak működésének szabályzása, az autóforgalom korlátozása, illetve a korábbi, szennyezőbb gépjárművekre kivetett különadó mind hozzájárulhatnak a környezet tisztulásához.
Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy az egyén felelőssége is hatalmas. Amennyiben mindennapjaink során jelentősen csökkenteni tudjuk a fosszilis energiahordozók használatát, azzal máris sokat tettünk, hogy enyhítsük a légszennyezést.
A legkézenfekvőbb megoldás, hogy amikor csak lehet, autó helyett gyalog, kerékpárral, esetleg tömegközlekedéssel utazzunk. Emellett az otthonunk hatékonyabb energiafelhasználására való törekvés, azaz a jó hőszigetelés, illetve az alternatív energiaforrások használata, tovább enyhítheti szennyezésünket.
A tisztább levegőért
A koronavírus-pandémia megmutatta, hogy a közúti forgalom mérséklődésével már rövid idő alatt tisztulhat a levegő. A Center for Research on Energy and Clean Air 2021 márciusában közzétett jelentése alapján a járványügyi korlátozások alatt, a légszennyezés enyhülésével csak Magyarországon nagyjából 1500 ember korai halálát sikerült elkerülnünk. Ez is bizonyítja, hogy akár jogszabályokkal, akár életmódbeli változtatásokkal igenis hatékonyan küzdhetünk a problémával.
Végezetül érdemes kiemelni, hogy a légszennyezés nemcsak az utcákon, hanem otthonainkban is jelen van. Sokan ugyan a kipufogófüsttől, a gyárak pöfékelésétől tartanak, valójában egyes káros anyagok koncentrációja beltérben magasabb lehet, mint a szabadban. Ezek a szennyeződések egyrészt származhatnak kívülről, másrészt mi magunk is létrehozhatjuk őket a benti dohányzással, főzéssel, fatüzelésű tűzhelyekkel vagy akár gyertyákkal. Lakásunk, házunk levegőjének minőségéért a legkönnyebben a szennyező tevékenységek mérséklésével, vagy elhagyásával, illetve az átgondolt, energiaveszteséget nem okozó szellőztetéssel tehetünk.
ÉRDEKEL A TÉMA?
Amennyiben a téma felkeltette az érdeklődésed, nézz körül a tudományos cikkeink között, ahol naprakész tanulmányokat és friss híreket találsz a dohányzás jövőjével kapcsolatban.