Különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt emelt vádat a Somogy Megyei Főügyészség egy 44 éves férfival és három társával szemben, akik közel 1 milliárd forintos kárt okoztak a költségvetésnek.
A férfi cége mezőgazdasági termékekkel, elsősorban műtrágya nagykereskedelmével foglalkozott. A főügyészség közleménye szerint a férfi 2017-ben elhatározta, hogy a külföldi partnercégek és saját Kft.-je közötti értékesítési láncolatba beszervezi a többi vádlott által működtetett, érdemi gazdasági tevékenységet nem folytató cégeket azért, hogy a többi piaci szereplőnél kedvezőbb áron tudja árusítani termékeit, és versenyelőnyhöz jusson .
Ennek az volt a célja, hogy az áfafizetési kötelezettség ezen cégeknél, és ne a cégvezető Kft.-jénél jelentkezzen, holott a termékek tényleges importőre utóbbi volt. Ezzel a módszerrel a 44 éves férfi cége a köztes vállalkozások által kiállított fiktív számlák áfatartalmát jogosulatlanul levonásba tudta helyezni a bevallásaiban, amivel realizálta az adóelkerülés hasznát
A céghálóban működő vállalkozások tevékenységét a férfi hangolta össze, melynek keretében a külföldi partnerek többségével közvetlenül ő tartotta a kapcsolatot, míg a cinkostársaival folyamatosan egyeztetett arról, hogy az aktuális árut mely közbeiktatott cég és milyen áron szerezze be, majd számlázza tovább a vádlott haszonhúzó Kft.-je felé. A bűncselekmények elkövetéséhez felhasznált cégeknek egyébként a cégvezető Kft.-jén kívül más magyarországi partnere nem is volt annak ellenére, hogy az évek során „papíron” több ezer tonna műtrágyát importáltak.
A férfi és társai az általuk működtetett számlázási láncolattal 2019 évig áfa adónemben összesen 903 millió forint vagyoni hátrányt okoztak az állami költségvetésnek. A Somogy Megyei Főügyészség a nyomozás során több esetben élt a nemzetközi igazságügyi együttműködés adta lehetőségekkel, így az európai uniós tagállamokba – Lengyelországba, Szlovákiába és Horvátországba – küldött európai nyomozási határozatokkal sikerült a gazdasági eseményekkel kapcsolatos okiratokat lefoglalni, illetőleg a külföldi partnercégek munkatársait kihallgatni, míg Szerbiát eljárási jogsegély keretében az egyik köztes vállalkozás vezetőjének felkutatása érdekében kereste meg az ügyészség.
Az ügyészség a bűncselekményben vezető szerepet játszó kaposvári férfira 9 év, míg budapesti társaira 8 év és 6 év 6 hónap közötti tartamú, börtönben végrehajtandó szabadságvesztés, közügyektől eltiltás és pénzbüntetés kiszabására tett indítványt a Kaposvári Törvényszékhez benyújtott vádiratában arra az estre, ha a vádlottak a bűncselekmények elkövetését beismerik. Az ügyészség emellett a bűncselekmény elkövetéséhez felhasznált céggel szemben 450 millió forint összegű pénzbírság kiszabására is indítványt tett.