A legfontosabb változás a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) bevezetésével az lesz, hogy naprakészen megismerhetők lesznek a teljes szektorra kiterjedő, valós forgalmi adatok, amelyekről a szálláshelyek is kapnak statisztikai visszajelzéseket
– erről beszélt Guller Zoltán a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója 2019 januárjában a Magyar Időkben. Ezzel szemben több hazai szálloda vezetője is arra panaszkodott a 24.hu-nak, hogy a bekerülő adatokra a szálláshelyeknek nincsen rálátásuk, és egyéb módon sem férhetnek hozzá semmilyen kimutatáshoz.
Egy vidéki szálloda igazgatója lapunknak arról beszélt, hogy az NTAK bevezetése előtt a turisztikai ügynökség képviselői végigjárták az országot a prezentációjukkal, amelyben arról tájékoztattak, hogy a kötelező adatszolgáltatás előnyös lesz a szállásadóknak, mert összesített adatokhoz férnek hozzá országos és régiós szinten, valamint a szakemberek láthatnak információkat, trendeket a foglalások alakulásáról. Azt ígérték, hogy elérhető lesz a többi azonos vagy más kategóriájú szálloda kihasználtsága, átlagára és sok egyéb információ.
A felületből a mai napig semmi nem valósult meg, miközben az adatszolgáltatás kötelező lett
– nyilatkozta egy neve elhallgatását kérő szállodavezető. Egy másik, szintén névtelenséget kérő szállodás kiemelte, hogy ezek az információk még békeidőkben is fontosak lennének, az idén viszont a teljes bezárásig különösen hasznos lett volna egy ilyen felület, hogy láthassák az előre mutató trendeket.
Ezzel szemben csak annyit tudtak tenni, hogy megnézték novemberben az októberi számokat, és olvasták „az MTÜ remek jelentéseit arról”, hogy mennyire jó volt a nyár, vagy hogy ősszel is milyen jól pörgött a belföldi turizmus.
Miközben a kollégákkal értetlenül telefonálgattunk körbe, hogy »nálatok jól megy az ősz? Ti pörögtök? Mi vagyunk csak ilyen bénák, hogy állnak a foglalások?« Majd a telefonok után is maradt az értetlenség, hogy hol mehet ennyire jól az üzlet, miközben szeptember óta ismét a túlélésért küzdött szinte mindenki
– tér át az NTAK-ról a koronavírus okozta válsághelyzetre az egyik szakember, aki szerint egy ilyen nehéz időszakban, amikor a minél pontosabb előre tervezés lenne a legfontosabb, továbbra is vakon repülnek.
Amíg a turizmus hozta a szép számokat, addig nagyon szertett az MTÜ és a kormány is előadásokat tartani a szakmának, de amikor beütött a krach, már nem volt kedvük eljönni ezekre a közgyűlésekre
– nyilatkozta elkeseredetten.
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) lassan egy éve lobbizik azért, hogy a szálláshelyek is kaphassanak hozzáférést néhány statisztikai adathoz, de egyelőre nekik sem sikerült változást elérniük. Megkérdeztük az MSZÉSZ-t, hogy információik szerint hol tart most az ügy. Flesch Tamás, a szervezet elnöke úgy tudja, hogy technikai problémák miatt nem indult még el a felület, de a legutóbbi tájékoztatás szerint még az idén elindulhat az információszolgáltatás a szálláshelyek felé, tette hozzá. Ők mindenesetre bíznak abban, hogy ez így lesz, mivel szerinte is nagyon fontos lenne ez a szakmának.
Mindenesetre az MTÜ lapunknak küldött válaszában semmilyen technikai problémát nem említ, az állami ügynökség azt írja, hogy a felület kész van, de a koronavírus-járvány miatt a bevezetését elhalasztották.
Az NTAK indításakor a Magyar Turisztikai Ügynökség egyik kiemelt célja volt, hogy a beérkező adatokból készülő riportokat elérhetővé tegye a szálláshely-szolgáltatók számára is. A forgalmi kimutatások, valamint az összehasonlításra alkalmas felület elkészült, ennek publikálását az MTÜ idén novemberre tervezte. Ám a koronavírus miatt a szálláshely-szolgáltatók forgalma drasztikusan visszaesett, ezért a szolgáltatás bevezetését az MTÜ elhalasztotta, hiszen az összehasonlító riportokhoz elengedhetetlenül fontosak a vendégforgalmi adatok
– válaszolta az MTÜ.