Budapestre hívta a belga professzort a CEU rektora, Michael Ignatieff. A Klubrádiónak Chantal Mouffe előadása után azt is elmagyarázta, miért gondolja, hogy reményforrás a populizmus, amelynek számtalan árnyalat lehet, de szerinte Orbán Viktor nem populista.
Az ő értelezésemben a populizmus önmagában nem negatív, a populista politikus mindenképpen választ ad egy a tömegnek, amely ki lett zárva az érvényesülésből. A professzor az orbáni politika kategorizálása kapcsán jelezte, ő abban sem biztos abban, hogy Orbán jobboldali populista.
Az ő meghatározása szerint jobboldali populista mozgalom az, amit a nép ki nem elégített követelése hívott életre. Márpedig Orbán nem a népakarat alapján építette ki rendszerét. A lengyel Kaczynski inkább jobboldali populista, meghatározott társadalmi szektorok igényére adott választ és nagy is a különbség kettejük politikája között – tette hozzá Chantal Mouffe.
Orbán politikáját semmilyen populizmusként sem értelmezné, mert a politikájának semmi köze a népakarathoz. Ma mindent, ami negatív, azt összekötnek a populizmussal. Számára az igazi populista Marine Le Pen, aki valóban a dolgozói akaratot akarja képviselni, de Bolsonaro brazil elnök sem populista, egyszerűen fasiszta.
A professzor azt mondta, nem ismeri kellően a magyar politikai rendszert, de azt gondolja, az ellenzék akkor tudna érdemben harcolni a kormány ellen, ha föltenné magának azt a kérdést, hogy mi tette népszerűvé Orbánt, mi áll a népszerűsége mögött.
Kiemelt kép: Bielik István / 24.hu