Belföld

Seuso-kincs: marad a 38 éves rejtély 

Felfüggesztették a nyomozást a megtaláló meggyilkolása ügyében.

A Magyar Hírlap információját a rendőrség megerősítette, de mivel a nyomozás folytatásának lehetősége fennáll, bővebb tájékoztatást nem adtak. A Seuso-kincset megtaláló Sümegh József halála ügyében a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) emberölés gyanúja miatt nyomozott ismeretlen tettes ellen.

A férfit 1980-ban gyilkolták meg Polgárdiban, holttestét egy pincében fedezték fel, mellette egy kiásott gödröt találtak a nyomozók, ami vélhetően a később Seuso-kincseknek elnevezett római ezüst edénykészlet rejtekhelye lehetett.

A vizsgálat akkoriban öngyilkosságot állapított meg, ám a rendszerváltoztatás után a Legfőbb Ügyészség újabb nyomozást rendelt el, amely szerint a férfi gyilkosság áldozata lett, az általa megtalált nagy értékű ezüst lelet pedig eltűnt – idézte fel a lap.

seuso1(430x286)(1).jpg (seuso, )
30 évre titkosította a kormány, hogyan szerezték vissza a Seuso-kincseket
Szerintük jelentősen rontaná az esélyeket a hiányzó darabok visszaszerzésére, ha a korábbi tárgyalások részletei kiderülnének.
.

Sümegh József amatőr kincskeresőként kutatta a római emlékeket. Halála után a Seuso-kincseknek jó időre nyomuk veszett, a nyolcvanas években előbb Nyugat-Európában, majd az Egyesült Államokban tűntek fel.

Hosszas pereskedés és tárgyalássorozat után a kincs ma biztosan ismert tizennégy darabja visszakerült Magyarországra, jelenleg a Nemzeti Múzeumban tekinthető meg – írja az MTI. A kincs körül rengeteg a titok, állítólag összesen hét ember halt meg miatta. Két ember felakasztotta magát, egy halálos ételmérgezést kapott, 1944. pedig négy katonát meggyilkoltak.

Kiemelt kép: MTI/Illyés Tibor

Ajánlott videó

Olvasói sztorik