Ítéletet hirdetett szerda délelőtt a Nyíregyházi Járásbíróság a halálra kínzott nagycserkeszi kutya, Fülöp gazdáinak ügyében. A párosra az ügyész letöltendő börtönt kért, míg a védelem közmunkát igyekezett kiharcolni.
A pár további két fiatalt is nevel, az ügyész szerint nekik is a vádlottak padján lett volna a helye.
Az elmúlt évek egyik legmegrázóbb állatkínzási ügyére egyébként tavasszal derült fény. A vádirat szerint Fülöp – akit megmentői neveztek el – kölyök korától élt a nagycserkeszi, családi ház udvarán, ahol egy kétméteres láncon megkötve tartották, a lakhelye pedig egy lyukas fémhordó volt. Folyamatosan éhezett, gazdái állatorvoshoz soha nem vitték, oltásokat nem kapott. A vádiratban az áll, hogy
A súlyosan lesoványodott, beteg állatot a mezőőr fedezte fel, majd értesítette az állatvédőket. Ám a két hónapon át tartó gondos és költséges orvosi ellenére június elején Fülöp elpusztult. A kezelésére több mint 770 ezer forint gyűlt össze.
Az Állatbarát Alapítvány akkor ezt írta:
Ideiglenes befogadója mindent megtett érte, utolsó napján és éjszakáján végig simogatta, mellette volt, szerette. Megbeszélték az elmúlt időszak dolgait és ezt követően hajnal 4-kor csendesen elaludt! Ennyi borzalom, ennyi fájdalom megélését nem érdemelte. Nyugodj békén Fülöp!
Fülöp állapotáról folyamatosan beszámoltak. A kutya rengeteg kezelést kapott, az Állatorvostudományi Egyetemen (is) kitartóan küzdöttek érte. Tápszondával etették, ápolták a sebeit, infúziót, gyógyszereket és táplálék-kiegészítőket kapott, beavatkozásokon esett át, kímélő étrendre fogták.
A felkavaró eset miatt júniusban a Szurkolók Az Állatkínzás Ellen nevű szervezet demonstrációt tartott Nagycserkeszen.
Júniusban a Szurkolók Az Állatkínzás Ellen nevű szervezet demonstrációt tartott Nagycserkeszen. Az ügyben június végén emeltek vádat, akkor az ügyészség azt közölte, hogy börtönbe küldenék a párt.
A vádlott az eljárás alatt egymásra mutogattak. Az elsőrendű vádlott azt mondta, az állat etetéséről élettársa és felnőtt gyermeke gondoskodott, illetve, hogy a szoros zsinórt nem ők tették a kutya nyakára. Állította: az eb több hétig kóborolt, miután megtalálták náluk, és, hogy éppen aznap hajnalban ment haza. Közölte: többször próbálták pórázra kötni korábban az állatot, de leszakította magáról. Azt, hogy milyen állapotba került a kutya, állítása szerint csak az interneten megjelent fényképeken látta.
Élettársa, a másodrendű vádlott akkor nem akart beszélni, még a kérdésekre sem válaszolt, és a nagykorú lányuk sem kívánt vallomást tenni.
Az alapítvány képviselője szerint egyébként az elsőrendű vádlott mindenben hazudott, féléves lehetett a kutya, amikor a madzag a nyakára került, vagyis nem szökhetett el, és azt is kizártnak tartja, hogy a gazdái nem vették észre, mit tett vele e zsinór körülbelül egy éven keresztül.