Felháborító és elfogadhatatlan
Egy nappal azután, hogy a 24.hu cikket írt a rászoruló gyermekek üdültetését végző Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány főtitkárának költekezéséről, még ez volt a véleménye a Fidesz egyik ismert politikusának, Budai Gyulának arról, hogy Hornyák Tibor napi 110 ezer forintos luxusvillát bérelt magának.
A következő nap az Emberi Erőforrások Minisztériuma már egészen más hangot ütött meg. A tárca – miután Hornyák közleményben állította, hogy 1,8 milliós fizetéséből maga fizette júliusra a hozzávetőleg 3-4 milliós számlát – minden vizsgálat nélkül közölte, hogy az Erzsébet-táboroknál nem történt szabálytalanság, az pedig magánügy, hogy egy hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozó hivatalnok mennyi pénz költ.
Kuczora Gergely először 2014-ben csatlakozott Hornyákhoz, aki akkoriban az Emmi másik vezetőjének, L. Simon Lászlónak a kabinetfőnöke volt, majd a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. (MANK) élére nevezték ki. A 7 milliárdos vagyon fölött rendelkező MANK felügyelete éppen a közigazgatási államtitkár feladatközébe tartozott.
Miközben Hornyák ügyvezető igazgatóként tevékenykedett, Kuczora volt a szervezet közbeszerzéseinek jogi felelőse. A MANK körül 2015-ben komoly botrány kerekedett, amikor kiderült, hogy L. Simon szűk ismeretségi körének cégei sorban kapták a különféle meghívásos pályázatokon milliárdos összértékben a megrendeléseket.
Az összeférhetetlenségi aggályokra Lengyel Györgyi három éve azt mondta, semmilyen problémát nem lát a megbízatással kapcsolatban, mert a jogi képviselő kiválasztása kizárólagosan az ügyvezető hatásköre. Az államtitkár szerint a MANK igazgatója már 2014-ben is több éve ismerte fia szakmai munkáját. „Tisztában volt tehát szakmai tapasztalatával, amikor a MANK egyes közbeszerzési és jogi ügyeinek intézésével megbízta.”
A jelek szerint Hornyák elégedett volt az akkor alig pár éve diplomázott Kuczora teljesítményével, mert az új munkahelyére is magával vitte. Hornyák tavaly lett az Erzsébet-táborok legfőbb vezetője, a gyerektáboroztatás kiszervezésével ő lett az egyházi hátterű Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány főtitkára és az Erzsébet Táborok Kft. ügyvezető igazgatója is.
Az állami döntéseknek köszönhetően az alapítvány ingyen lett a 17 milliárd forint értékű zánkai és fonyódligeti gyerektábor ingatlanegyüttesének tulajdonosa, a kft.-nél pedig egy 15 milliárd forintos költségvetési támogatáscsomag landolt a tavasszal egy olyan közbeszerzéssel, amelyen egyedül ez a cég indulhatott. De ez még nem minden.
A gyerektábor-fejlesztés egyik első lépcsője egyébként az volt, hogy mintegy 250 millió forintért védett katonai objektumokéhoz hasonló fémkerítéssel vették körbe mindkét tábort, chipes beléptető kapukkal korlátozták a ki- és bejutást, valamint a területen belüli mozgást. Szerződtették a Fidesz kedvenc őrző-védő cégét, a Valton-Sec Kft.-t is, és ebben a szezonban már 50-70 őrrel és legalább száz biztonsági kamerával kezdték figyeltetni a táborokat.
A Magyar Nemzet által kikért adatok szerint az Erzsébet Táborok Kft.-től csak szerény havi félmilliós alapdíjazásban részesül a Kuczora Ügyvédi Iroda. Azt nem tudni, hogy az alapítványnál elvégzett munkákért milyen módon fizetik a közbeszerzési jogászt, az erre vonatkozó kérdésünkre egyelőre nem kaptunk választ. Tény azonban, hogy 2017 első felében csak az alapítványnál mintegy 15,5 milliárd forint értékben írtak ki közbeszerzést. A legnagyobb szakmai kihívás az alapítvány és a szervezet saját tulajdonában lévő cég 3 éves szerződésének levezénylése lehetett. Az étkeztetés és gyermektáboroztatási szolgáltatás 2020-ig tartó beszerzését pedig úgy írták ki, hogy arra senki más nem pályázhatott, csak a szintén Hornyák által vezetett Erzsébet Táborok Kft.