Belföld

Ráhívták a rendőröket egy budai iskola elfbározó tanulójára a dohányzásellenesség jegyében

Adrián Zoltán / 24.hu
Adrián Zoltán / 24.hu
Rendőri intézkedés zajlott egy XII. kerületi iskolánál múlt pénteken, egy Elf Bar miatt riasztották őket. Az illegális eszközt átvették az egyenruhások, eljárás nem indult, de az ügyet továbbították a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé.

A rendőrség vizsgálatot tartott a XII. kerületi Tamási Áron Általános Iskola, Gimnázium és Német Nemzetiségi Gimnáziumban a múlt pénteken – tudta meg a 24.hu. A bejelentés amiatt érkezett hozzájuk, mert az egyik tanulónál Elf Bar – más néven manórúd – e-cigarettát találtak.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) tájékoztatása szerint a kiérkező egyenruhások felvették a kapcsolatot az iskola igazgatójával, aki elmondta, hogy

az egyik tanulónál az Elf Bar mellett további két más típusú e-cigit, cigaretta-szűrőbetétet és nikotinpadot is találtak.

A 16 éves tanulótól megkérdezték, hogyan jutott hozzá az eszközhöz, ő azonban egyértelmű válasszal nem szolgált. A rendőrök – tekintettel arra, hogy az Elf Barnak nemcsak az árusítása, hanem a birtoklása is illegális – az e-cigit átadás-átvételi nyomtatványon átvették, és azt a hatáskörrel rendelkező illetékes Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak megküldik.

A BRFK kérdésünkre reagálva közölte azt is, hogy a rendőrök egy tanulónál sem hajtottak végre sem ruházatátvizsgálást, sem motozást, illetve egyetlen táskát sem pakoltattak ki, ezek az eszközök a rendőrök kiérkezése előtt már előkerültek. A rendőrök ezt követően az iskolából eljöttek, eljárás nem indult.

Adrián Zoltán / 24.hu

A Közép-Budai Tankerületi Központ a hegyvidéki iskola megbízott főigazgatójának is elküldött kérdéseinkre azt válaszolta, hogy

az iskola dohányzás elleni és drogprevenciós tevékenysége körében, saját hatáskörében, maga vizsgálta meg a jelzett eszközök meglétét.

A tankerület szerint az iskola házirendje és a jelenleg hatályos jogszabályok alapján jártak el, majd megtették a szükséges intézkedéseket, ezen felüli tájékoztatást adni nem áll módjukban.

A Tamási Áron tavaly márciusban is bekerült az országos hírekbe amiatt, hogy fenntartását a Gábor Dénes Egyetem a 2024/2025-ös tanévtől átvette volna az államtól. Az alapvetően informatikai képzésekkel foglalkozó magánegyetem a szülőknek szétküldött körlevele szerint felmenő rendszerben fizetőssé tette volna az iskolát, 100–150 ezer forint lett volna a havi tandíj. Cserébe a tantestülettel közösen kidolgozott pedagógiaprogramjuk részeként „módszertani, tartalmi megújulást, az infrastruktúra megújulását” ígérték.

A GDE a levél kiküldése után pár hetet biztosított a szülőknek és a tanároknak arra, hogy egyértelműen kinyilvánítsák, támogatják-e a fenntartóváltást vagy sem. A szülők körében az ügy felháborodást keltett, aláírásgyűjtésbe is kezdtek a terv ellen. Az azóta visszavonult Pokorni Zoltán fideszes polgármester is jelezte, hogy a szülők és a pedagógusok mögött áll. A magánegyetem így végül alig több mint egy héten belül visszalépett az iskola megszerezéstől.

Az utóbbi pár évben felpörgetett állami dohányzásellenes kampány – amely hatásairól például itt, itt és itt is tovább olvashat – részeként a 2022-ben berobbanó Elf Barokra, illetve egyéb, az összes elképzelhető ízesítéssel terjesztett e-cigarettákra régiós összehasonlításban is szigorú szabályokat vezettek be Magyarországon. Az itthoni törvények szerint nemcsak vásárolni, akármekkora mennyiségben külföldről rendelni vagy a határon áthozni nem lehet, hanem még birtokolni is büntetendő a manórudikat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik