Belföld

Schmidt Mária a Szuverenitásvédelmi Hivatalhoz fordult, miután közérdekű adatokat kértek alapítványától

Adrián Zoltán / 24.hu
Adrián Zoltán / 24.hu

Nagy mennyiségű, pénzügyi adatokra vonatkozó közérdekű adatigénylés érkezett a Magyar Hang című laptól a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítványhoz. A Magyar Nemzet információi szerint ezért az alapítvány főigazgatója, Schmidt Mária állásfoglalást kért a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökétől, azt kérdezve: ki kell-e adni adatok sokaságát, ha „azokat jelentős részben külföldről finanszírozott szervezet, újság kéri”?

Schmidt Mária azt is felvetette a Lánczi Tamásnak címzett levelében, hogy nem sérti vagy veszélyezteti-e Magyarország szuverenitását, ha egy közfeladatot ellátó szervnek a tevékenységével kapcsolatos pénzügyi adatai „külföldi szervezetek kezébe kerülhetnek”.

A főigazgató arra kérte a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjét, hogy ha a jelenlegi jogszabályok alapján nincs lehetőség az ilyen szervezetektől érkező közérdekű adatigénylések teljesítésének megtagadására, de szuverenitásvédelmi szempontból aggályosnak tartja ezt fajta információ-szolgáltatást, akkor tegye meg a szükséges lépéseket a probléma megnyugtató megoldásáért. A Magyar Nemzet cikke szerint Lánczi Tamás válaszolt is az alapítvány főigazgatójának. Eszerint a hivatal már többször szót emelt az ellen, hogy a „külföldről finanszírozott politikai nyomásgyakorló szervezetek, így médiumok is, a magyar államtól és annak szerveitől nagy mennyiségű adatot nyernek ki, amelyet ellenőrizhetetlen külföldi adatbázisokba töltenek fel”.

A hivatal elnöke szerint ezáltal az adatigénylések nem a magyar állampolgárok tájékoztatását, hanem idegen hatalmak érdekeit szolgálják. A lap szerint ezt meggátolandó konkrét javaslatokat küldött a hivatal a jogalkotónak.

Frissítünk!

„Ki kell adni az adatokat” – jelentette ki a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke, Péterfalvi Attila az atv.hu kérdésére, kiemelve: a Tromsoi Egyezmény megkülönböztetés nélkül bárki számára biztosítja a jogot, hogy adatigénylés alapján hozzáférhessen a közhatalmi szerv kezelésében lévő, közérdekű adatot tartalmazó iratokhoz, a kérelmező státuszától vagy a hozzáférés iránti kérelem céljától függetlenül. Az egyezmény szerint minden közérdekű adatot tartalmazó irat fő szabályként nyilvános és közölhető, ezt csak az egyezményben felsorolt jogok és jogos érdekek védelme érdekében lehet korlátozni.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik